Üçüncü basamak bir merkezde izlenen akromegali tanılı hastaların retrospektif değerlendirilmesi
  1. Tez No: 840763
  2. Yazar: ROBER ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN KEMAL TUZCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Akromegali ilerleyici, dış görünüş değişikliklerinin olduğu, sistemik komorbiditelerin eşlik ettiği nadir görülen bir hastalıktır. Bizim bu çalışmadaki amacımız 2012-2023 yılları arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran akromegali hastalarının retrospektif dökümantasyonunu yapmak, tanı ve tedavi yöntemlerini incelemek, remisyon durumlarını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 99 akromegali hastası alındı. Bu hastalarda incelediğimiz başlıca parametreler; yaş, cinsiyet, hormonal değişiklikler,komorbid hastalıklar, cerrahi, radyoterapi, medikal tedavi öyküsü, bu tedavilerin etkinliği, yan etkileridir. Bulgular: Hastaların %49,5'inin erkek, %50,5'inin kadın olduğu saptanmıştır. Hastaların yaşlarının ortalaması 46,96 tedavi başlangıcındaki kilolarının ortalaması 73,48 tedavi sonrasındaki kilolarının ortalaması 75,58 boylarının ortalaması 169,44 cm ve beden kitle indekslerinin ortalaması 25,57 kg/m2 olarak saptanmıştır. Hastaların başlangıç – son IGF-1 ve GH değerleri karşılaştırılmıştır . Elde edilen sonuçlara göre; hastaların IGF-1 değerlerinin ortalaması tedavi başlangıcında 714,04 ng/mL, tedavi sonrasında 221,07 ng/mL; hastaların GH değerlerinin ortalaması tedavi başlangıcında 11,39 mIU/mL, tedavi sonrasında 3,68 mIU/mL olarak belirlenmiştir. Araştırmada yer alan hastaların kitle boyutları ile rezidü kitle boyutu karşılaştırılmıştır .Elde edilen sonuçlara göre; hastaların kitle boyutlarının ortalaması 1,62 cm, rezidü kitle boyutlarının ortalaması 0,54 cm olarak belirlenmiştir. Hastalara uygulanan tedavi yöntemleri değerlendirilmiştir .Elde edilen sonuçlara göre; hastaların %92'9'una cerrahi tedavi, %84,8'ine medikal tedavi ve %9,1'ine radyoterapi uygulandığı saptanmıştır. hastaların %59,6'sının oktreotit, %37,4'ünün lanreotit ve %44,4'ünün kabergolin kullandığı saptanmıştır. Oktreotit kullanan hastaların kullanım sürelerinin ortalaması 4,80 ± 3,06 yıl, lanreotit kullanan hastaların kullanım sürelerinin ortalaması 4,11 ± 2,76 yıl ve kabergolin kullanan hastaların kullanım sürelerinin ortalaması 5,59 ± 2,78 yıl olarak belirlenmiştir. Hastaların cinsiyetlerine göre komplikasyonları değerlendirilmiştir .Elde edilen sonuçlara göre; erkeklerin %10,2'sinde, kadınların %2'sinde kolonda polip saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Acromegaly is a rare disease with progressive, external appearance changes, accompanied by systemic comorbidities. Our aim in this study is to make a retrospective documentation, examine the diagnosis and treatment methods, and evaluate the remission status of patients with acromegaly who applied to the Endocrinology and Metabolism Diseases Polyclinic of Dicle University Faculty of Medicine between 2012-2023. Materials and Methods: 99 acromegaly patients were included in our study. The main parameters we examined in these patients were; age, gender, hormonal changes, comorbid diseases, surgery, radiotherapy, medical treatment history, effectiveness and side effects of these treatments. Results: It was determined that 49.5% of the patients were male and 50.5% were female. The mean age of the patients was 46.96, the mean of their weight at the beginning of treatment was 73.48, the mean of their weight after treatment was 75.58, the mean height was 169.44 cm and the mean of body mass index was 25.57 kg/m2. Patients' baseline-recent IGF-1 and GH values were compared. According to the results obtained; The mean IGF-1 values of the patients were 714.04 ng/mL at the beginning of treatment and 221.07 ng/mL after treatment; the mean GH values of the patients were 11.39 mIU/mL at the beginning of treatment and 3.68 mIU/mL after treatment. The mass size of the patients in the study and the residual mass 7 size were compared. According to the results obtained; The mean mass size of the patients was determined as 1.62 cm and the mean of residual mass sizes as 0.54 cm. The treatment methods applied to the patients were evaluated. According to the results obtained; Surgical treatment was applied to 92.9% of the patients, medical treatment to 84.8% and radiotherapy to 9.1%. 59.6% of the patients used octreotide, 37.4% used lanreotide and 44.4% used cabergoline. The mean duration of use of patients using octreotide was 4.80 ± 3.06 years, the mean duration of use of patients using lanreotide was 4.11 ± 2.76 years, and the mean duration of use of patients using cabergoline was 5.59 ± 2.78 years. Complications of patients were evaluated according to their gender. According to the results obtained; polyps were detected in the colon in 10.2% of men and 2% of women.