Parmak izi tayini ve parmak izinde patlayıcı tespiti
Determination of fingerprint and explosive detection in fingerprint
  1. Tez No: 840808
  2. Yazar: ALPER ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ŞATIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Adli bilim uygulamalarında gelişen ilk alanlardan biri olan parmak izi incelemeleri fiziksel ve kimyasal yöntemlerle yapılmaktadır. Suçların faillerinin belirlenmesinde ve yakalanmasında önemli bir yere sahip olan parmak izleri, el yapımı patlayıcı madde düzeneklerinde (EYP) de sıklıkla elde edilen bulgu türlerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Toplum güvenliğini tehdit eden EYP'nin silah olarak kullanıldığı terör saldırılarında kamu vicdanının rahatlatılması ve adaletin tecellisi için kullanılan patlayıcı maddenin de tespit edilmesi önem arzetmektedir. Bu tez çalışmasında, parmak izi ve TNT tespiti için azot katkılı karbon kuantum noktalar (N-CQD) sentezlenmiştir. N-CQD, tez çalışmasının yürütüldüğü kimya araştırma grubu tarafından sentezlenmiş ve karakterizasyon için Uv-GB, FTIR, Raman, TEM, XPS ve Zeta Potansiyeli ölçüm teknikleri kullanılmıştır. N-CQD çözeltisi, EYP unsurları içermesi muhtemel yüzeylerde (pürüzlü, pürüzsüz, yapışkan, koyu ve açık renk) parmak izlerini ve TNT'yi birlikte tespit etmek için kullanılmıştır. N-CQD ile görünmeyen parmak izlerinin görünür hale getirilmesi için bir yöntem geliştirilmiş ve parmak izinde bulunan TNT kolorimetrik olarak belirlenmiştir. N-CQD çözeltinin etkinliğini göstermek için otomatik parmak izi tespit sistemi kullanılarak mukayese tabloları oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Fingerprint examinations, one of the first fields developed in forensic science practices, are performed by physical and chemical methods. Fingerprints, which have an important place in the determination and capture of the perpetrators of crimes, are also one of the frequently obtained evidences in improvised explosive devices (IEDs). It is important to ease the public conscience in the terrorist attacks where the IEDs, which threatens public security, and to identify the explosive substance used for the manifestation of justice. In this thesis, nitrogen doped carbon quantum dots (N-CQD) were prepared and used for fingerprint and TNT determination. N-CQD were synthesized by the chemistry research group where the thesis study was carried out and Uv-GB, FTIR, Raman, TEM, XPS and Zeta Potential measurement techniques were used for the characterization. N-CQD was used for the determination of fingerprint and TNT together onto surfaces (rough, smooth, sticky, dark and light color) that are likely to contain IEDs elements. A method was developed to visualize latent fingerprint and TNT was determined in the TNT-containing fingerprint. To demonstrate the effectiveness of N-CQD, comparison tables were created using an automatic fingerprint detection system.