Aktif frekans seçici yüzey tasarımı
Design of active frequency selective surface
  1. Tez No: 840860
  2. Yazar: ERKAN SARIBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN SAKA TANATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada üç farklı aktif frekans seçici yüzey tasarımı sunulmuştur. İlk tasarım 1.6 mm kalınlığında FR-4 dielektrik malzeme üzerinde tek katmanlı yapıya sahiptir. Birim hücre dairesel yapı, yama ve PIN diyotlardan oluşur ve 2.1 – 2.2 GHz bandında iletim ve yansıtma modları arasında geçiş yapabilme yeteneğine sahiptir. İkinci tasarım 1.6 mm kalınlığında FR-4 malzeme üzerinde çift katmanlı yapıya sahiptir. Birim hücre dairesel yapı ve PIN diyotlardan oluşur ve 2.3 – 2.9 GHz ve 5.4 – 6.2 GHz bantlarında birbirinden bağımsız olarak çalışabilme ve bu bantlarda iletim ve yansıtma modları arasında geçiş yapabilme yeteneğine sahiptir. Her iki tasarımda farklı polarizasyona ve belirli bir geliş açısına kadar kararlılık göstermiştir. Tasarım sürecinde eşdeğer devre modeli yönteminden faydalanılmıştır. İlk tasarım üretilmiş ve dalga kılavuzu yardımıyla ölçülmüştür. Üçüncü tasarımda, farklı PIN diyot konfigürasyonlarının frekans seçici yüzeyin yansıttığı veya ilettiği ışımaya olan etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, three different design of active frequency selective surface are presented. The first design has a single layer structure on a 1.6 mm thick FR-4 dielectric material. The unit cell consists of circular structure, patch and PIN diodes and is capable of switching between transmit and reflect modes in the 2.1 – 2.2 GHz band. The second design has a double layer structure on 1.6 mm thick FR-4 dielectric material. The unit cell consists of circular structure and PIN diodes and has the ability to operate independently of each other in the 2.3 – 2.9 GHz and 5.4 – 6.2 GHz bands and to switch between transmission and reflection modes in these bands. Both designs showed insensitivity up to different polarization and a certain angle of incidence. The equivalent circuit model method was used in the design process. The first design was manufactured and measured with the aid of a waveguide. In the third design, the effect of different PIN diode configurations on the radiation reflected or transmitted by the frequency selective surface was examined.