Keman eğitiminin öğretim elemanı ve öğrenci görüşlerine göre değerlendirilmesi ve 'Bir model önerisi' 'Müzik öğretmenliği programı'
Evaluation of violin education according to the views of instructors and students and 'A proposal for a model' 'Music teaching programme'
- Tez No: 445815
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇAKIR İLHAN, ÖĞR. GÖR. SALİM SEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu çalışmada öğretim elemanı ve öğrenci görüşlerine göre keman öğretimi yaklaşımının değerlendirilmesi ve nitelikli bir keman öğretiminin nasıl olması gerektiği konusunda somut veriler elde edilmesi amaçlanmıştır. Nitel ve nicel verilerin birlikte değerlendirilebilmesi amacıyla araştırma tekniği olarak“Karma Yöntem”, araştırma deseni olarak da“Yakınsayan Paralel Karma Yöntem Deseni”kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'deki Eğitim Fakülteleri Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalları'nda keman eğitimi veren öğretim elemanları ve keman öğrencileri oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise, sekiz üniversiteden 142 öğrenci ve yedi coğrafi bölgeyi içine alacak şekilde 11 üniversiteden 22 öğretim elemanı oluşturmuştur. Öğrencilere 32 maddeden oluşan“Keman Eğitimi Anketi”uygulanmış, öğretim elemanlarına ise yüz yüze (20 kişi) ve telefon ile (2 kişi) 16 maddelik yarı yapılandırılmış“Keman Öğretimi Yaklaşımına İlişkin Görüşme Soruları ”sorulmuş, görüşmeler kayıt cihazına kaydedildikten sonra metinleştirilip Nvivo programına girilerek ilişkilendirme, öznitelik değerlerine göre karşılaştırma, özetleme, kod defteri, metafor ve anekdot oluşturma, görselleştirme, negatif vaka analizi gibi analizler yapılmıştır. Öğretim elemanlarına yöneltilen görüşme sorularının kodlayıcı güvenirliğini gösteren Cohen κ katsayısı κ = .60 (95% CI, -0,02 to .999 olarak hesaplanmıştır. Öğretim elemanlarının sosyo-demografik durum bilgilerine ilişkin tanımlayıcı istatistikleri hesaplanmıştır. Anket verileri ise SPSS İstatistik Paket Programı'nda çözümlenmiş; betimsel istatistikler (yüzde, frekans,) ve anlam çıkarıcı istatistikler (tek yönlü varyans analizi ve Post Hoc [Bonferroni] Çoklu Karşılaştırma testi) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate violin teaching approach according to the views of instructors and students and to obtain concrete data about how a qualified violin education should be. For the purpose of evaluating the qualitative and quantitative data together, the“Mixed Method”has been used as the research technique and“Convergent Parallel Mixed Method Design”has been used as the research design. The universe of the study consists of violin teachers and students in the Departments of Music Education in the Education Faculty of Fine Arts throughout Turkey. The sample of the study consists of 142 students from eight universities and 22 instructors from 11 universities that include the seven geographical regions. The“Violin Education Survey”consisting of 32 items was conducted among the students in the sample group, while semi-structured“Interview Questions Regarding the Violin Teaching Approach”that consists of 16 items was posed to the instructors face to face (20 persons) and by telephone (2 persons). After the interviews were recorded on a sound recorder, they have been written in text and entered into the Nvivo program, where analyses have been conduced such as association, comparison based on attribute values, summarizing, code book, the creation of metaphors and anecdotes, visualization, and negative case analysis. The Cohen κ coefficient showing the reliability of the coding of the interview questions addressed to the instructors was calculated as κ = .60 (95% CI, -0.02 to .999. Descriptive statistics regarding the socio-demographic status of the instructors have been calculated. The survey data have been decoded in the SPSS Statistical Package Program; descriptive statistics (percentage, frequency) and mean extractor statistics (one-way analysis of variance and Post Hoc [Bonferroni] Multiple Comparison Test) were used.