Determining the risk levels and causes of bridge projects
Köprü projelerinin risk seviyelerini ve nedenlerini belirleme
  1. Tez No: 840960
  2. Yazar: SAFWAT JAWHAR BARK BARK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BOZKURT NAZİLLİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULRAHMAN ADNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, özellikle köprü inşaatı bağlamında, mühendislik proje yönetimini iyileştirmeye odaklanmıştır. Temel hedefler, köprü projeleriyle karşılaşabilecek potansiyel risk seviyelerinin belirlenmesi, bu risklerin kökenlerinin kapsamlı bir analizi ve köprü mühendislik yapılarının güvenliği ve sürdürülebilirliğinin artırılmasıdır. Çalışmada ele alınan önemli zorluklardan biri, sıkça gözlenen proje planları ile miktar cetvelleri arasındaki uyumsuzluktur ve daha etkili koordinasyon ve doğrulama süreçlerine ihtiyaç olduğunu vurgular. Çalışma, yapısal performansı artırmak için modern yük denetimi yöntemlerinin benimsenmesini önermekte ve yapıların bütünlüğünü sağlamak için kalite kontrol ve sürekli beton işleme önemli bulmaktadır. Ayrıca, kiriş imalatı ve taşıma gibi sorunlardan kaynaklanan gecikmeleri ele almak ve bu gecikmeleri hafifletmek için önleyici önlemler önerilmektedir. Etkili proje yönetimi, ağır ekipmanın sağlanması dahil olmak üzere projelerin başarılı bir şekilde uygulanabilmesi için kritik bir faktör olarak vurgulanmaktadır. Ayrıca, yüklenici isteksizliği ve yetersiz rutinler gibi yüklenici ile ilgili zorlukları ele almanın önemini vurgulamaktadır ve bu nedenle yönetim uygulamalarının iyileştirilmesi gerektiğine işaret etmektedir. Eskimiş tekniklerin proje kalitesine potansiyel bir engel olarak tanındığı ve bu yöntemlerin güncellenmesi ve optimize edilmesinin önemini vurguladığı da dikkate alınmaktadır. Ayrıca, test başarısızlıkları durumunda köprü güvenliğini sağlamak için bilinçli kararların alınmasının önemini vurgulamaktadır. Çalışma, yüklenici kararlarının ve mali zorlukların ele alınmasının hayati önem taşıdığını vurgulayarak, yüklenicilerin mali planlama yeteneklerini güçlendirmeleri, yanlış zamanlamaları ve uyumsuzluğu önlemeleri gerektiğini vurgulamaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma, köprü inşaat projelerindeki zorluklarla başa çıkmak ve proje yönetimini ve güvenliği artırmak için değerli görüşler sunmaktadır. Önerilenler arasında kapsamlı bir risk yönetimi planının geliştirilmesi, mesleki eğitim programlarının geliştirilmesi, çevresel etki değerlendirmelerinin yapılması, sağlam bir raporlama sisteminin kurulması ve köprü tasarımı ve inşaatı uzmanları arasında bilgi paylaşımı ve işbirliğinin teşvik edilmesi yer almaktadır. Bu öneriler, projenin uygulanmasını iyileştirmek ve riskleri azaltmak için stratejik bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is dedicated to improving engineering project management, with a particular focus on bridge construction The primary objectives encompass the identification of potential risk levels faced by bridge projects, a comprehensive analysis of the underlying causes of these risks, and the enhancement of safety and sustainability in bridge engineering structures One of the pivotal challenges addressed in the study pertains to the often observed misalignment between project plans and bills of quantities, emphasizing the necessity for more efficient coordination and verification processes. The current study advocates for the adoption of modern load inspection methods to bolster structural performance and emphasizes the importance of quality control and continuous concrete processing to ensure the structural integrity of bridges Additionally, the current study investigates and proposes measures to mitigate delays caused by issues such as beam manufacturing and transportation Effective project management, involving the provision of heavy equipment like cranes and conveyors, is highlighted as a crucial factor for the successful execution of projects. Furthermore, the current study delves into the significance of addressing challenges related to contractors' reluctance and suboptimal routines, underlining the need for improved management practices. Outdated techniques are recognized as potential obstacles to project quality, prompting the study to stress the importance of updating and optimizing these methods. It also underscores the need for robust decision-making in cases of test failures to ensure bridge safety. The current study emphasizes that addressing financial difficulties and bad decision making among contractors is vital, necessitating contractors to strengthen their financial planning capabilities and make proactive decisions while avoiding inappropriate schedules and non-compliance. In conclusion, this study provides valuable insights into addressing challenges and enhancing project management and safety in the context of bridge construction projects. The recommendations offered include the development of a comprehensive risk management plan, vocational training programs, environmental impact assessments, the establishment of a robust reporting system, and the promotion of knowledge sharing and collaboration among experts in bridge design and construction. These recommendations offer a strategic framework for improving project execution and reducing risks.