Determination of groundwater threshold values: A methodology applied to gediz basin
Yeraltı sularında eşik değer belirlenmesi: Gediz havzasında uygulanan metodoloji
  1. Tez No: 608503
  2. Yazar: ONUR FATİH BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ YETİŞ, PROF. DR. FİLİZ BENGÜ DİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
“Yeraltı Sularının Kirlenmeye ve Bozulmaya Karşı Korunması Hakkındaki Yönetmelik”gereğince, Türkiye'deki yeraltı suları için eşik değerler (ED) belirlenmelidir. Bu yönetmeliğe göre, yeraltı suyunun durumu, iyi ya da kötü şekilde, kimyasal durumuna bakılarak belirlenmelidir. Bu duruma açıklık getirmek, Su Çerçeve Direktifini uygulamaya koymak ve yeraltı sularında“risk”teşkil edebilecek kimyasallar için ED belirleme amacıyla Avrupa Birliği,“Background Criteria for the Identification of Groundwater Thresholds-BRIDGE”adlı bir proje gerçekleştirmişlerdir. Bu bakımdan, Orman ve Su İşleri Bakanlığı (OSİB), öncelikli ve spesifik kirleticiler için havza bazında ED belirlemek için görevlendirmede bulunmuşlardır. Öncelikle, Türkiye'de uygulanabilir bir metodoloji geliştirilmesi gerekmektedir. BRIDGE projesi kapsamında geliştirilen metodoloji incelendiğinde, ülkelerin yeraltı sularının karakteristiğine ve kullanılabilir izleme verisinin miktarına göre esnek olduğu görülmüş, belirtilen durumlara göre metodolojide değişiklik yapılabileceği anlaşılmıştır. Bu çalışmada, BRIDGE metodolojisi temel alınarak, pilot havza seçilen Gediz Havzasında ED'leri belirlemek hedeflenmiştir. Temel olarak, ED, kalite parametrelerinin doğal arka planları (DAP) ve uygun bir referans değerin (REF) karşılaştırılması ile bulunmaktadır. DAP değeri, bir havzada doğal olarak bulunan kimyasal seviyesidir. Bu değer, izleme sonuçlarına dayanılarak yapılan istatistiksel analizler sonucunda elde edilmektedir. Diğer yandan, REF değeri, otorite tarafından belirlenmiş ve su kullanımını yöneten değerlerdir. ED'ler belirlenirken, OSİB tarafından elde edilen 3 dönem izleme verileri kullanılmıştır. İstatistiksel analizler“MATLAB”ve“Excel”aracılığı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish bylaw on Protection of Groundwater against Pollution and Deterioration requires the establishment of groundwater thresholds in groundwater bodies. According to this regulation, water status, as good or not, is to be determined based on the chemical status. Indeed, in a EU Project entitled“Background Criteria for the Identification of Groundwater Thresholds-BRIDGE”, in an attempt to the implementation of Water Frame Directive, a methodological framework has been developed to determine threshold values (TV) for pollutants which cause the groundwater body to be characterized as 'at risk'. In this respect, Ministry of Forestry and Water Affairs of Turkey (MFWA) is in charge to determine the river basin based TV values for the priority and specific pollutants in Turkey. To this end, a methodology that would be followed in Turkey needs to be developed. A methodology developed by the BRIDGE has some flexibility as it allows countries to make some choices depending on the groundwater body characteristics and available monitoring data. In this study, taking the BRIDGE methodology as a basis, TVs will be determined for a pilot-basin, namely, Gediz Basin of Turkey. Basically, TV will be determined by comparing the natural background level (NBL) of a quality parameter in a basin with the appropriate reference value (REF). NBL is the value that represents a naturally occurring level or a level that could occur without human-caused changes in a river basin. This value will be determined through the statistical analysis of field measurements belonging to the target contaminant or quality parameter as suggested by BRIDGE. Whereas REF is the criterion value which is set by governmental authorities to regulate the water usage, depending on the intended use of water bodies. While determining TVs, groundwater monitoring data produced by the MFWA through three different monitoring campaigns were used. Statistical analysis was performed using“MATLAB”and“Excel”.