Çocuk acil polikliniklerine karın ağrısıyla başvuran hastalarda tanısal amaçlı bilgisayarlı tomografi kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of the use of computered tomography for diagnostic purposes in patients admitting to pediatric emergency polyclinics with abdominal pain
  1. Tez No: 841036
  2. Yazar: ALİ ÖZGÜR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ELEVLİ, DR. BERKER OKAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Karın ağrısı çocukluk çağında çocuk acil servislere en sık başvuru nedenlerinden biridir. Bilgisayarlı tomografi (BT) çocuk acil servislerinde sıkça kullanılmaktadır ve radyasyon dozu yüksek bir tetkiktir. Çocukluk çağında büyüme ve gelişmeye bağlı doku ve hücrelerin daha hızlı bölünüp çoğalması sebebiyle, iyonlaştırıcı radyasyonun etkilerine daha duyarlıdırlar ve radyasyona bağlı malignite gelişme oranı daha yüksektir. Biz de bu çalışmamızda sadece belirli hasta gruplarına tomografi çekilmesini ve aşırı tetkik ile çocukları radyasyon maruziyetinden korumak amacıyla, çocuk acile karın ağrısı ile başvuran hastalardan istenen tektikleri geriye dönük inceleyerek bu çalışmayı gerçekleştirdik. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Polikliniklerine 01.07.2019-01.07.2023 tarihleri arasında karın ağrısı şikayeti ile başvuran ve abdomen BT çekilmiş olan, 2 yaş-18 yaş arası hastalar çalışmaya dahil edildi. Çalışma retrospektif kesitsel olarak yapıldı. Hastalar 4 gruba ayrıldı: i) karın ağrısıyla başvurup ayaktan tedavi edilen hastalar (Grup 1), ii) karın ağrısıyla başvurup servis yatışı olan hastalar (Grup 2), iii) karın ağrısıyla başvurup cerrahi gereksinimi olan hastalar (Grup 3) ve iiii) karın ağrısıyla başvurup yandal yatışı (çocuk gastroenteroloji, çocuk nefroloji, çocuk nörolojisi vb.) ihtiyacı olan hastalar (Grup 4). Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların %59,7'si erkek, %40,3'ü kadın idi ve yaş ortalaması 144,1 ± 52,1 ay idi. Cinsiyetler arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmadı (p=1,000).
Özet (Çeviri)
Aim: Abdominal pain is one of the most common reasons for presentation to pediatric emergency departments in childhood. Computed tomography (CT) is frequently used in pediatric emergency departments and has a high radiation dose. Since tissues and cells divide and proliferate more rapidly due to growth and development in childhood, they are more sensitive to the effects of ionizing radiation and the rate of radiation-induced malignancy is higher. In this study, we conducted a retrospective analysis of the tomography orders requested from patients presenting to the pediatric emergency department with abdominal pain in order to protect children from radiation exposure by over-examining only certain patient groups. Materials and Methods: Patients between the ages of 2 and 18, who applied to the Pediatric Emergency Polyclinics of the University of Health Sciences Istanbul Haseki Training and Research Hospital with complaints of abdominal pain between 01.07.2019 and 01.07.2023 and had an abdominal CT scan, were included in the study. The study was conducted retrospectively and cross-sectionally. The patients were divided into 4 groups: i) patients who presented with abdominal pain and were treated as outpatients (Group 1), ii) patients who presented with abdominal pain and were hospitalized (Group 2), iii) patients who presented with abdominal pain and required surgery (Group 3), and iiii) abdominal patients who apply with abdominal pain and need subspecialty hospitalization (pediatric gastroenterology, pediatric nephrology, pediatric neurology, etc.) (Group 4). Results: Of the patients included in the study, 59.7% were male, 40.3% were female and the mean age was 144.1 ± 52.1 months. There was no statistically significant difference between genders (p=1.000).