Kontrolör alan ağı üzerinde dağıtık veri toplama ve kontrol sistemleri
  1. Tez No: 84116
  2. Yazar: NİLÜFER YANIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. E. MURAT ESİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
«V, OZET Bu tezde, veri toplama ve kontrol sistemlerinin ne olduğu, çeşitleri ve özellikleri incelenmiştir. Ek olarak, bilgisayarların bu sistemlerdeki yeri anlatılmıştır. SCADA sistemlerinden genel olarak bahsedildikten sonra, dağıtık veri toplama ve kontrol sistemlerinde ve SCADA sistemlerinde neden ağ teknolojilerinin kullanıldığı araştırılmıştır. Endüstride kullanılan popüler ağ teknolojilerinden biri olan Kontrolör Alan Ağı (CAN), onun özellikleri, çalışması ve uygulama alanları incelenmiştir. Tüm yönleri ile incelenen Kontrolör Alan Ağı, diğer ağ teknolojileri ile karşılaştırmıştır. CAN üzerinde bir dağıtık veri toplama ve kontrol sistemi tasarlanmış ve özellikleri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, data acquisition and control systems, their types and features were investigated. In addition, position of the computers in these systems was explained. After a brief description was given about Supervisory Control and Data Acquisition (SCADA) systems, why network technologies are used in distributed data acquisition and control systems and SCADA systems was studied. Controller Area Network (CAN) that is one of the popular network technology used in the industry, its specifications and application areas were investigated. Controller Area Network that was investigated in all features was compared with other network technologies. A distributed data acquisition and control system on CAN was designed and its specifications were explained.