Acoustic properties of pistachio shell additive polyester resin
Antep fıstığı kabuk katkılı polyester reçine'nin akustik özellikleri
- Tez No: 841194
- Danışmanlar: Prof. Dr. ESER OLĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Teknolojinin gelişmesinin hızla artması birçok yeni çevre dostu malzemenin geliştirilmesine ve üretilmesine yol açmıştır. Bu durum avantajlarıyla ön plana çıkan polimer kompozitlerin endüstride kullanımının her geçen gün artarak devam ettiği yönündeki çalışmalara yol açmaktadır. Bu kompozitler arasında geri dönüştürülmüş PET'ten elde edilen polimerler çevrenin korunmasında önemli rol oynamaktadır. Bu bağlamda fıstık kabukları ile zenginleştirilmiş polimer bileşimi bölgede önemli bir yer tutacaktır. Antep fıstığı kabuğu tozunun belirli oranlarda ilave edilmesiyle elde edilen polimerlerin mekanik ve akustik özellikleri incelenmiştir. Kalıplanmış kompozit numuneler üzerinde sırasıyla Ses Emme, Çekme, Eğilme ve Izod-Charpy Darbe Dayanımı testleri yapılmıştır. Mekanik ve akustik teste ek olarak, hazırlanan tüm numunelerin yüzey topografyasının karmaşık, yüksek büyütmeli görüntülerini üretmek için SEM analizleri yapıldı. Sonuçlar, hazırlanan kompozitin orta frekanslarda iyi bir ses emilimi sağladığını ve membran yutucu olarak kullanılabileceğini gösterdi. Ayrıca fıstık kabuğu dolgusu mekanik özelliklerini artırarak kompozit panelin ömrünü uzatır.
Özet (Çeviri)
The discovery and production of numerous new environmentally friendly materials have been made possible by the technology's quickening pace of development. This prompts research into the use of polymer composites in the sector, which stands out for its benefits and keeps growing daily. When it comes to environmental protection, polymers made from recycled PET are a key component of these composites.In this context, the polymer composition enriched with pistachio shells will hold a significant place in the area. The mechanical and acoustical properties of polymers obtained by adding pistachio shell powder in specific ratios were examined. Sound absorbing, Tensile, bending and Izod-Charpy Impact strength tests were conducted sequentially on moulded composite specimens. Additional to the mechanical and acoustical test, SEM analyses were conducted to produce complex, high- magnification images of the surface topography of all samples prepared. The outcomes demonstrated that the prepared composite offered effective mid-frequency sound absorption, which can be used as membrane absorbers. Additionally, the mechanical properties of the pistachio shell filling are improved, lengthening the lifespan of the composite panel.