Türkiye Cumhuriyeti Danıştayı'nın eğitim ile ilgili kararlarının incelenmesi
Investigation of the decisions of the State Council of the Republic of Türkiye on Education
  1. Tez No: 841217
  2. Yazar: ABDULLAH COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TOPRAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Eğitim ve öğretim faaliyetleri ile ilgili idareden kaynaklanan anlaşmazlıkların eğitim örgütü yönetimi ve denetimince çözülmemesi sonucunda, dış denetime taşınması halinde, bölge idare mahkemeleri ve Danıştaya akseden bir dava olarak tezahür etmektedir. Bu çalışmada, Millî Eğitim Bakanlığının davalı taraf sıfatı ile yer aldığı ve İdari yargının en üst organı olan Danıştayda bakılan davaların karar içerikleri; konular, mevzuat, davacı, karar türleri, sonuçlanma süreleri, lehte veya aleyhte sonuçlanma durumu gibi farklı boyutlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmada, nitel durum deseninde doküman incelemesi yönteminden yararlanılmıştır. Çalışmanın dokümanını, bir yüksek yargı organı olarak Danıştayın, 2000 ile 2022 yılları arasında sonuçlanan davalarına ait karar içeriklerinin bulunduğu, Danıştay Dergisi ve Danıştay Kararlar Dergisi adı altında yayınlanan dergiler oluşturmaktadır. Danıştayın eğitim ile ilgili kararları üç ana temada toplanmaktadır. Bu temalar eğitim faaliyetleri, danışma ve denetim faaliyetleri ve yardımcı hizmet faaliyetleri olarak belirlenmiştir. Bu üç temada en çok kararın yardımcı hizmet faaliyetlerinden kaynaklandığı görülmektedir. Araştırmada bir ve iki yıllık sürelerde sonuçlanan davaların idari işlemlerle ilgili olduğu, üç yıllık ve dört yıllık sürelerde sonuçlanan davaların daha çok cezai ve mali konularla ilişkili olduğu anlaşılmaktadır. Cezai ve mali konularla ilişkili mevzuatın çok yönlülüğü, nicel ve nitel boyutlarıyla daha kapsamlı olması dava süreçlerinin uzamasına neden olduğu anlaşılmaktadır. En çok kararın 2005 yılında verildiği, 2016 yılı sonrası ise İstinaf Mahkemelerinin fiilen göreve başlamasıyla açılan dava sayısında belirgin bir düşüşün olduğu görülmüştür. Onama, bozma ve kabul türündeki kararların büyük oranda, Millî Eğitim Bakanlığı'nın aleyhine sonuçlandığı görülmüştür. Yanlış uygulamalar ve yanlış kararlar çalışanların mağduriyet yaşamasına neden olurken, kaybedilen davalarında kamu zararına yol açtığı görülmüştür. Dava açanlar açısından, gerçek kişi sayısının tüzel kişiliklerden fazla olduğu görülmüştür. Gerçek kişi olarak en çok davanın öğretmenler tarafından açıldığı anlaşılmıştır. Öğretmenlerin en fazla atama konusunda dava açtıkları, bunun yanı sıra görev değişikliği, terfi ve sicil konularına ilişkin davalarında sayıca fazla olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Davaların kanun bazında en fazla Devlet Memurları Kanunu, yönetmelik bazında ise en fazla öğretmen atama ve yönetici atama yönetmelikleri ile ilişkili olduğu anlaşılmaktadır. Bu sonuçlara bağlı olarak şu önerilerde bulunulabilir: Karar verici pozisyonda olan uygulayıcılara öne çıkan sorun alanları olarak özellikle atama, görev değişikliği ile mükâfat ve ceza alanında teorik ve uygulamalı mevzuat eğitimleri verilebilir. İstinaf aşamasında kesinleşen Bölge İdare Mahkemelerinin eğitim ile ilgili kararları yeni bir araştırma konusu yapılabilir. İl bazında eğitim ile ilgili verilen yargı kararları Danıştayda verilen kararlar ile karşılaştırmalı olarak incelenebilir. Görev değişikliği konusundaki sorunların varlığını azaltmak amacıyla objektif koşullara bağlı, liyakate dayalı, keyfi ve hasmane tutumların olmadığı atama kriterleri geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
In the event that the disputes arising from the administration related to education and training activities are not resolved by the management and supervision of the educational organization and are carried to external supervision they are manifested as a case that is referred to the regional administrative courts and the Council of State. In this study, it is aimed to examine the decision contents of the cases in which the Ministry of National Education is a defendant and which are dealt with in the Council of State, which is the highest body of the administrative judiciary; different dimensions such as issues, legislation, plaintiff, types of decisions, finalization periods, favorable or unfavorable finalization status. In this study, document analysis method was utilized in qualitative case design. The document of the study consists of the journals published under the name of the Journal of the Council of State and the Journal of Council of State Decisions, which contain the contents of the decisions of the Council of State, as a supreme judicial body, on the cases concluded between 2000 and 2022. The decisions of the Council of State on education are categorized under three main themes. These themes are education activities, consultation and supervision activities and auxiliary service activities. In these three themes, it is seen that most of the decisions are related to auxiliary service activities. In the research, it is understood that the cases concluded in one and two-year periods are related to administrative procedures, while the cases concluded in three and four-year periods are mostly related to criminal and financial issues. It is understood that the versatility of the legislation related to criminal and financial matters and the fact that it is more comprehensive in terms of quantitative and qualitative dimensions lead to prolonged litigation processes. It was observed that the highest number of decisions were rendered in 2005, and that there was a significant decrease in the number of lawsuits filed after 2016, when the Courts of Appeal actually took office. It has been observed that the majority of the decisions of approval, reversal and acceptance were against the Ministry of National Education. While wrong practices and wrong decisions cause victimization of employees, it is seen that the lost cases cause public damage. In terms of those who filed lawsuits, it was observed that the number of real persons outnumbered legal entities. It is understood that teachers filed the most lawsuits as real persons. It has been concluded that teachers file lawsuits mostly on the issue of assignment, while the number of lawsuits on change of position, promotion and registration is also high. It is understood that the lawsuits are mostly related to the Civil Servants Law on the basis of law, and mostly related to teacher appointment and administrator appointment regulations on the basis of regulation. Based on these results, the following suggestions can be made: Practitioners in decision-making positions can be provided with theoretical and practical legislative trainings, especially in the areas of appointment, change of duty, reward and punishment, which are prominent problem areas. The decisions of the Regional Administrative Courts, which are finalized at the appeal stage, on education can be the subject of a new research. Judicial decisions on education at provincial level can be analyzed comparatively with the decisions of the Council of State. In order to reduce the existence of problems related to reassignment, appointment criteria based on objective conditions, based on merit, without arbitrary and hostile attitudes can be developed.