Kilis ili bağ yetiştiriciliğinde bitki koruma uygulamalarına ait sorunların belirlenmesi ve çözüm önerileri
Identification of problems related to plant protection practices in viticulture in kilis province and solution suggestions
- Tez No: 841220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM KUZUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Kilis İli, 1.412 kilometrekare alanı ile Bölge'nin en küçük yüzölçümüne sahip kenti olmasına rağmen toplamda 127.977 dekar bağ arazisiyle Bölge'nin sırasıyla Mardin ve Gaziantep illerinden sonra 3. en büyük bağ arazisine sahip şehri konumundadır. Kilis İli bağ yetiştiriciliğinde bitki koruma uygulamalarına ait sorunların belirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışma doğrultusunda 2022-2023 yılları arasında Kilis ilinde faaliyette bulunan 67 adet üretici ve 10 adet zirai ilaç bayi ile anket çalışması yapılmıştır. Çalışma sonunda ulaşılan veriler doğrultusunda Kilis ilinde faaliyet gösteren üreticilerin mesleki ihtiyaçlarının karşılanması, faaliyetlerinin kolaylaşması ve mesleki gelişiminin sağlanması için etkin üretici örgütlenmesine ihtiyaç olduğu anlaşılmıştır. Bu bağlamda mesleki gelişimini tam olarak sağlayamayan üretici, bağ arazilerinde oluşan sorunlara karşı entegre zararlı yönetimini dikkate almamaktadır. Üreticilerin, bağlarda karşılaştığı sorunlarda kimyasal mücadeleyi öncelikli çözüm yolu olarak görmesinde zirai ilaç bayilerinin de katkısı olduğu belirlenmiştir. Hem zirai ilaç bayileri hem de üreticiler tarafında, bağcılık alanında gerçekleşen yenilik ve gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmak için ziraat fakülteleri ve araştırma enstitüleri ile çalışmalar yapmaya yeterince önem verilmediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although Kilis, located in the Southeastern Anatolia Region, is the smallest city in the Region with an area of 1,412 square kilometers, it has the third largest vineyard area in the Region with a total of 127,977 decares of vineyard land after Mardin and Gaziantep. In line with this study conducted to determine the problems related to plant protection practices in viticulture in Kilis Province, a survey was conducted with 67 producers and 10 pesticide dealers operating in Kilis Province between 2022-2023. In line with the data obtained at the end of the study, it was understood that there is a need for effective producer organization to meet the professional needs of the producers operating in Kilis Province, to facilitate their activities and to ensure their professional development. In this context, the producers, who cannot fully provide their professional development, do not consider integrated pest management against the problems in vineyards. It was determined that pesticide dealers also contributed to the producers' prioritization of chemical control as the primary solution to the problem encountered in vineyards. It was found that both pesticide dealers and producers do not attach enough importance to working with agricultural faculties and research institutes to be informed about innovations and developments in viticulture.