Şizofreni tanılı bireylerin, etkilenmemiş kardeşlerinin kronotip tercihi ve psikoz için yüksek risk açısından değerlendirilmesi, psikoz için yüksek risk ile kronotip tercihi ilişkisinin incelenmesi
Evaluation of unaffected siblings of individuals diagnosed with schizophrenia in terms of chronotype preference and high risk for psychosis, examination of the relationship between high risk for psychosis and chronotype preference
  1. Tez No: 841283
  2. Yazar: ÖZGE GÜCEOĞLU
  3. Danışmanlar: UZMAN GÜLSÜM ZUHAL KAMIŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Çalışmamızda şizofreni hastalarında, hastaların etkilenmemiş kardeşlerinde ve sağlıklı kontrollerde kronotip tercihlerinin belirlenmesi; kronotip tercihleriyle ve uyku ile ilişkili olabilecek çeşitli klinik ve sosyodemografik özelliklerin belirlenmesi ve gruplar arasında karşılaştırılması; bu değişkenlerin kronotip tercihleri ve uyku kalitesi üzerine etkilerinin saptanması; kardeş grubu ve sağlıklı kontrol grubunda psikoz yüksek riskinin değerlendirilmesi ve bununla kronotip tercihi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Psikiyatri Kliniği'nde yatarak ve ayaktan takip ve tedavi edilmekte olan DSM-5 tanı ölçütlerine göre şizofreni tanısı almış, dışlama ve dahil etme kriterlerini karşılayan şizofreni tanılı hastalar, herhangi bir psikiyatrik hastalığı bulunmayan, dışlama ve dahil etme kriterlerini karşılayan bu hastaların kardeşleri ve halen psikiyatrik hastalığı olmayan sağlıklı kontrol grubu olmak üzere üç gruptan oluşan toplam 178 kişi alınmıştır. Araştırmaya dahil edilen her üç gruba sosyodemografik veri formu, DSM-5 (Şizofreni tanısı için), SCID-5-CV (DSM 5 Eksen 1 Bozuklukları İçin Yapılandırılmış Klinik Görüşme), Münih Kronotipi Anketi (MKA), Sabahcıllık Akşamcıllık Anketi (SAA), Pitssburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), ayrıca hasta gruba Kısa Psikiyatrik Değerlendirme Ölçeği (KPDÖ), Young Mani Derecelendirme Ölçeği (YMDÖ), Calgary Şizofrenide Depresyon Ölçeği (CŞDÖ), kardeş ve kontrol gruplarına ise Toplumda Psişik Yaşantıları Değerlendirme Ölçeği (TPYÖ-42) ve Hasta Sağlık Anketi-9 (HSA-9) uygulanmıştır. Bulgular: Sabahçıllık Akşamcıllık Anketi (SAA)'ne göre 3 (sabahçıl, ara, akşamcıl tip) ve 5 (sabahçıl, sabahçıla yakın, ara, akşamcıla yakın, akşamcıl tip) gruba ayrılarak yapılan kronotip sınıflaması dikkate alındığında; kronotip dağılımları arasında üç grup arasında farklılık saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to determine chronotype preferences in schizophrenia patients, unaffected siblings of patients and healthy controls; to determine various clinical and sociodemographic characteristics that may be related to chronotype preferences and sleep and to compare them between groups; to determine the effects of these variables on chronotype preferences and sleep quality; to evaluate the high risk of psychosis in the sibling group and healthy control group and to examine the relationship between chronotype preferences and sleep quality. Materials and Methods: A total of 178 people were included in our study, divided into three groups as patients diagnosed with schizophrenia according to DSM-5 diagnostic criteria who met the exclusion and inclusion criteria, consecutive siblings of these patients who met the exclusion and inclusion criteria and who did not have any psychiatric disorder, and healthy control group, who were being followed up and treated as inpatients and outpatients in the Psychiatry Clinic of Ankara Bilkent City Hospital. Sociodemographic data form, DSM-5 (for the diagnosis of schizophrenia), Structured Clinical Interview for DSM-5 (SCID-5), Morningness & Eveningness Scale (MEQ), Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), Munich Chronotype Questionnaire (MCTQ) were applied to all three groups included in the study, In addition, BPRS (Brief Psychiatric Rating Scale), Young Mania Rating Scale (YMRS), Calgary Depression İndex (CDI) were administered to the patient group, and CAPE-42 (Community Assessment of Psychic Experiences- 42) and Patient Health Questionnaire-9 (PHQ-9) were administered to the sibling and control groups. Results: Considering the chronotype classification according to the Morningness Eveningness Questionnaire (MEQ) divided into 3 (morning, intermediate, evening type) and 5 (morning, near morning, intermediate, near evening, evening type) groups; no difference was found between the three groups in chronotype distributions (p>0.005).