Rauf Tamer'in hayatı ve fikirleri
Life and ideas of Rauf Tamer
- Tez No: 841282
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİRAYALP KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tezde, Türk basının önemli isimlerinden Rauf Tamer'in hayatı ve fikirleri incelenmiştir. 1937 yılında Sivas'ta doğan Tamer,üniversite yıllarında basın hayatına adım atmış ve eğitimine de devam etmiştir.Tamer,“Hürriyet”,“Posta”ve“Sabah”gibi yüksek tirajlı gazetelerde çalışmış, ayrıca“Star”,“Ekspres”,“Tasvir”,“Tercüman”ve“Yeni İstanbul”gazetelerinde de görev yapmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, Rauf Tamer'inhayatını, gazetecilik kariyerini ve fikirlerini detaylı bir şekilde inceleyerek, Türk basın tarihine olan katkılarını ortaya koymaktır.Tamer'in Türkiye'de sağ-sol olaylarının en yoğun yaşandığı dönemlerde gazetecilik faaliyetlerini nasıl sürdürdüğü ve bu süreçlerdeki rolü analiz edilmiştir. Aynı zamanda,Tamer'inyazılarında belirginleşen sağ görüş ve muhafazakâr eğilimlerin, dönemin siyasî olayları ile ilişkisi araştırılmıştır. Türk basın tarihinde önemli bir yere sahip olanTamer'in gazetecilik faaliyetlerinin ve fikirlerinin incelenmesi, bu alanda yapılan diğer araştırmalara önemli bir referans kaynağı oluşturacaktır. Ayrıca, Rauf Tamer'in 2000'li yıllarda aklandığı Egebank olayı gibi olaylar karşısındaki duruşu ve mesleki etik anlayışı da bu çalışmada ele alınarak, akademik literatüre katkıda bulunulmuştur. Rauf Tamer, gazeteciliğe 1959 yılında başlamış ve vefatına kadar yazmaya devam etmiştir. 1960'lardan 2000'lere kadar uzanan dönemdeki siyasî olaylara yakından tanıklık Tamer, sağ görüşe ve muhafazakarlığa yakın duruşu ile dikkat çekmiştir. 2000'li yıllarda Egebank olayıyla ilişkilendirilmiş, ancak daha sonra aklanmıştır. Bu süreçte Sabahgazetesindeayrılmış ve suçlamaları reddederek, adının temizleneceği zamana kadar mesleğine ara vermiştir. Son olarak Postagazetesinde başyazarlık yapmış ve“Lanetleyerek”başlıklı son yazısını kaleme aldıktan sonra,evinde geçirdiği kalp krizi sonucunda 86 yaşında vefat etmiştir. Rauf Tamer'in ölümü gazetecilik camiasında büyük bir boşluk yaratmıştır. Türkiye gazetecilik tarihine katkılarıyla ve mesleğine olan bağlılığıyla hatırlanacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the life and ideas of Rauf Tamer, a prominent figure in Turkish journalism. Born in Sivas in 1937, Tamer began his career in journalism during his university years while continuing his education. He worked for high-circulation newspapers such as“Hürriyet”,“Posta”, and“Sabah”, as well as for other publications like“Star”,“Ekspres”,“Tasvir”,“Tercüman”, and“Yeni İstanbul”.The primary aim of this study is to explore Rauf Tamer's life, journalism career, and ideas in detail, highlighting his contributions to the history of Turkish press. The analysis focuses on how Tamer maintained his journalistic activities during periods of intense political conflict between the left and right in Turkey, and his role during these times. Additionally, the study investigates the relationship between the conservative tendencies and right-wing views evident in Tamer's writings and the political events of the period. By examining Tamer's journalistic activities and ideas, this research aims to provide a significant reference for other studies in the field.Furthermore, the thesis addresses Tamer's stance and professional ethics during events such as the Egebank scandal in the 2000s, where he was eventually acquitted. Rauf Tamer began his journalism career in 1959 and continued writing until his death. He witnessed and reported on political events from the 1960s to the 2000s, noted for his conservative and right-wing perspective. Although implicated in the Egebank scandal in the 2000s, Tamer was later exonerated. During this period, he left Sabah newspaper and paused his career until his name was cleared. He last served as the chief columnist at Posta newspaper, and after writing his final column titled“Lanetleyerek”(“Cursing”), he passed away at the age of 86 from a heart attack at his home. The death of Rauf Tamer has created a significant void in the journalism community. He will be remembered for his contributions to the history of Turkish journalism and his dedication to his profession.