Endoskopi sırasında kullanılan sanal gerçeklik uygulamasının ağrı, anksiyete ve yaşam bulguları üzerine etkisi: Bir karma yöntem çalışması
The effect of virtual reality application used during endoscopy on pain, anxiety and vital signs: A mixed methods study
- Tez No: 841310
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY İPEK ÇOBAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Amaç: Bu araştırma, endoskopi sırasında kullanılan sanal gerçeklik uygulamasının ağrı, anksiyete ve yaşam bulguları üzerine etkisini belirlemek amacıyla karma yöntem (mixed metod) olarak yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma, Kasım 2022 – Mart 2023 tarihleri arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Endoskopi Ünitesinde gerçekleştirilmiştir. Açımlayıcı sıralı karma desenin kullanıldığı bu araştırma, iki aşamadan oluşmaktadır. Araştırmada, ön test – son test tasarımlı, randomize kontrollü, deneysel yöntemin kullanıldığı nicel aşama 75 hasta ile, olgubilim/fenomenolojik desenin kullanıldığı nitel aşama ise 19 hasta ile tamamlanmıştır. Verilerin toplanmasında hasta tanıtım formu, durumluluk kaygı ölçeği, görsel kıyaslama ölçeği, hasta izlem formu ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS V23 programı (nicel) ile tümevarımcı niteliksel içerik analizi (nitel) kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmanın nicel bölümünde hastalar yaş guruplarına göre benzer dağılım göstermiştir. Hastaların, %52'si kadın, %56'sı ilköğretim mezunu, %69.3'ü kronik hastalığı olmayanlar, %58.7'si ise ilk defa endoskopi yaptıranlardan oluşmaktadır. Hastalar, hem hastaneye hem de endoskopiye en çok ağrı şikâyetiyle başvurmuştur. Araştırmada, deney grubunda yaşam bulgularından sadece sistolik kan basıncı ve diastolik kan basıncı son test ortanca değerleri istatistiksel olarak kontrol grubundan daha düşük bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted as a mixed method to determine the effect of the virtual reality application used during endoscopy on pain, anxiety and vital signs. Materials and Methods: The research was carried out at Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Center Endoscopy Unit between November 2022 and March 2023. This research, in which an explanatory sequential mixed design was used, consists of two stages. In the research, the quantitative phase, in which a pretest-posttest design, randomized controlled, experimental method was used, was completed with 75 patients, and the qualitative phase, in which the phenomenological/phenomenological design was used, was completed with 19 patients. Patient introduction form, state anxiety scale, visual comparison scale, patient follow-up form and semi-structured interview form were used to collect data. IBM SPSS V23 program (quantitative) and inductive qualitative content analysis (qualitative) were used to analyze the data. Results: In the quantitative part of the study, patients showed a similar distribution according to age groups. Of the patients, 52% were women, 56% were primary school graduates, 69.3% were without chronic diseases, and 58.7% were those who had endoscopy for the first time. Patients applied to both the hospital and endoscopy mostly with complaints of pain. In the study, only the post-test median values of systolic blood pressure and diastolic blood pressure in the experimental group were found to be statistically lower than the control group (p0.05).