Koklear implant kullanıcılarında uzamsal biliş becerilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of spatial cognition in cochlear implant users
- Tez No: 841309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL ÇİÇEK ÇINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Psikoloji, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Uzamsal biliş becerileri işitsel, görsel ve vestibüler girdiler öncelikli olmak üzere tüm duyusal girdilerin entegrasyonuyla gerçekleşir. Duyusal girdilerdeki eksiklikler uzamsal becerilerde etkilenime yol açabilir. Bu çalışmanın amacı ileri ve çok ileri derecede işitme kaybı olan koklear implant kullanıcılarının uzamsal biliş becerilerinin değerlendirilmesi ve otolit disfonksiyonu olan ve olmayan koklear implant kullanıcılarının uzamsal biliş becerilerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya otolit disfonksiyonu olan 19, otolit disfonksiyonu olmayan 21 koklear implant kullanıcısı ve yaş ve cinsiyete göre eşleştirilmiş 20 sağlıklı katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcıların uzamsal becerileri üçgen tamamlama görevi (ÜTG), uzamsal oryantasyon testi (UOT) ve 4 dağ testi (4DT) ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Spatial cognition skills are realized by the integration of all sensory inputs, primarily auditory, visual, and vestibular inputs. Deficiencies in sensory inputs can affect spatial skills. The aim of this study is to evaluate the spatial cognition skills of cochlear implant users with severe and profound hearing loss and to compare the spatial cognition skills of cochlear implant users with and without otolith dysfunction. The study included 19 cochlear implant users with otolith dysfunction, 21 cochlear implant users without otolith dysfunction, and 20 age- and sex-matched healthy participants. The spatial skills of the participants were evaluated with the triangle completion task (TCT), the spatial orientation test (SOT), and the 4 mountains test (4MT).