Ratlarda maruz kalınan kısa dönem yüksek yoğunluklu gürültünün bazı kan parametreleri üzerine etkisi
The effect of short-term high-intensity noise exposed in rats on some blood parameters
  1. Tez No: 841355
  2. Yazar: DOĞAN CAN HANEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN CİVELEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma ratlarda kısa dönem yüksek yoğunluklu gürültünün bazı kan parametreleri üzerindeki etkisini inceledi. Sonuçlar yüksek gürültü seviyelerinin biyokimyasal ve hormonel denge üzerinde potansiyel etkilerini anlamamıza yardımcı olabilir. Çalışmanın hayvan materyalini; 6-8 haftalık (yaşlı), canlı ağırlıkları 180-250 g arasında değişen 40 albino Wistar erkek rat (10'u kontrol ve 10'ar rattan oluşan 3 farklı çalışma grubu) oluşturdu. Kontrol grubunda yer alan ratlardan, herhangi uygulama yapılmaksızın; 0. Günde ve genel anestezi altında kan örnekleri toplandı ve bu grup ratlar sonra sakrifiye edildi. Çalışma grubu 1'de yer alan 10 rat; 3 saat boyunca 100 dB seviyesinde beyaz gürültüye maruz bırakıldı ve akabinde genel anestezi altında kan örnekleri toplandıktan sonra sakrifiye edildi. Çalışma grubu 2'de yer alan 10 rat; 6 saat boyunca 100 dB seviyesinde beyaz gürültüye maruz bırakıldı ve akabinde genel anestezi altında kan örnekleri toplandıktan sonra sakrifiye edildi. Çalışma grubu 3'de yer alan 10 rat ise 12 saat boyunca 100 dB seviyesinde beyaz gürültüye maruz bırakıldı ve akabinde genel anestezi altında kan örnekleri toplandıktan sonra sakrifiye edildi. Elde edilen kan serumları ölçümlerin yapılacağı tarihe kadar -20°C'de saklandı. Tüm gruplarda; glukoz, total kolesterol, insülin, prolaktin, beta-endorfin, büyüme hormonu, kortizol, total antioksidan ve toplam oksidan seviyeleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study examined the effect of short-term high-intensity noise on some blood parameters in rats. The results may help us to understand the potential effects of high noise levels on biochemical and hormonal balance. The animal material of the study consisted of 40 albino Wistar male rats (3 different study groups consisting of 10 control rats and 10 rats each) aged 6-8 weeks (aged) with body weights ranging from 180-250 g. Blood samples were collected from the rats in the control group without any treatment on day 0 under general anesthesia and this group of rats was then sacrificed. The 10 rats in study group 1 were exposed to white noise at 100 dB for 3 hours and then sacrificed after blood samples were collected under general anesthesia. Ten rats in study group 2 were exposed to white noise at 100 dB for 6 hours and then sacrificed after blood samples were collected under general anesthesia. The 10 rats in study group 3 were exposed to white noise at 100 dB for 12 hours and then sacrificed after blood samples were collected under general anesthesia. The blood sera were stored at -20°C until the date of measurements. Glucose, total cholesterol, insulin, prolactin, beta-endorphin, growth hormone, cortisol, total antioxidant and total oxidant levels were evaluated in all groups.