Studying the claims obtained as a result of the partial handover of the construction project
İnşaat projesinin kısmi devri sonucunda elde edilen iddiaların incelenmesi
- Tez No: 841397
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BOZKURT NAZİLLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bir inşaat projesinin verimli yönetimi için önemli bir araç, proje sürecinin çeşitli aşamalarında taleplerin incelenmesidir. Kalitenin korunması, güvenlik ve çevresel düzenlemelere uyulması, zamanında tamamlanma ve bütçe kontrolü, proje yönetiminin kritik yönleridir; ancak taleplerin sistemli bir şekilde belgelenip incelenmesi, bu hedeflere destek sağlar. Talepler, kısmi teslimat sırasında veya proje planlamasından başlayarak inşaat aşamasına kadar herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir, hatta tamamlanmadan sonra bile gelişebilir. Proje yöneticileri, potansiyel sorunları tespit etme ve başarılı önlemler geliştirme şansına sahiptirler. Bu önlemler, sözleşme hükümlerini değiştirmeyi veya proje programını uyarlamayı içerebilir, bu da inşa sürecini daha verimli hale getirebilir. Ayrıca, taleplerin gözden geçirilmesi, paydaşlar arasında daha açık ve yardımcı iletişimi teşvik ederek daha etkili ve meyveli bir proje sonucuna katkıda bulunabilir. Bu makalede, bir inşaat projesinin her aşamasında talepleri kaydetmek ve değerlendirmek için standartlaştırılmış süreçlerin oluşturulması teşvik edilmektedir. Ayrıca, paydaş işbirliğini iyileştirmek ve taleplerle ilgili verileri analiz etmeyi kolaylaştırmak için çağdaş teknolojilerin benimsenmesi önerilmektedir. Talep yönetimi tekniklerinin çeşitli incelemeleri ve bunların proje sonuçları üzerindeki etkilerinin daha derinlemesine incelenmesi, proje yönetimi için temel en iyi uygulamaları ortaya çıkarabilir. Talepler inşaat sektöründeki proje yönetiminin ana odak noktası olmasa da, sistemli bir şekilde incelenip analiz edildiklerinde önemli ek avantajlar sağlayabilirler. İnşaat projelerinin terk edilmesinin çeşitli nedenleri, işe alınan mühendisler üzerindeki etkileri ve bu tür projelerin tekrar başlatılması ve tamamlanması için gerekli koşullar ileri çalışmalarda incelenebilir.
Özet (Çeviri)
A crucial tool for efficient project management is the examination of claims at various stages of a construction project. Even though maintaining quality, adhering to safety and environmental regulations, on-time completion, and budget control are all crucial aspects of project management, the analysis of claims supports these goals. Claims may surface during the partial handover and at any time throughout the project, from the planning stage to the actual construction phase and even after completion. Project managers have the chance to identify potential issues and create successful mitigation strategies by methodically documenting and examining claims. These could include changing contract provisions or adapting the project schedule, all of which would help streamline the building process. Additionally, reviewing claims enables more open and helpful communication among stakeholders, promoting a more effective and fruitful project outcome. The creation of standardized processes to record and assess claims at every stage of a construction project is promoted in this paper. Adopting cutting-edge technologies is also advised to improve stakeholder collaboration and make it easier to analyze claims data. A deeper investigation into the various claim management techniques and how they affect project outcomes may reveal essential best practices for project management. Although claims are not the primary focus of project management in the construction industry, their systematic study and analysis can provide substantial supplementary advantages. They can aid in the successful completion of construction projects by assisting project managers in identifying underlying issues, formulating solutions, and enhancing stakeholder relationships. The various causes of project abandonment, the effects on hired engineers, and the conditions necessary for restarting and finishing such projects could all be explored in further studies.