Cerrahi yoğun bakım ünitelerinde enteral beslenmenin sağlanmasına yönelik engellerin belirlenmesi: Yoğun bakım hemşirelerine yönelik prospektif çalışma
Determination of barriers to providing enteral nutrition in surgical intensive care units: A prospective study for intensive care nurses
  1. Tez No: 841398
  2. Yazar: NEŞE YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA ÖZDEMİR KÖKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Araştırma, yetişkin cerrahi yoğun bakım ünitelerinde enteral beslenmenin önündeki engellerin belirlenmesi amacıyla prospektif tanımlayıcı araştırma olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma, 25 Şubat 2023- 25 Haziran 2023 tarihleri arasında Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi'nde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi yetişkin cerrahi yoğun bakım ünitelerinde çalışan 180 hemşire oluşturmuştur. Araştırmaya cerrahi yoğun bakım ünitelerinde çalışan 149 hemşire dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında“Yoğun Bakım Hemşirelerine Yönelik Tanıtıcı Bilgiler Soru Formu”ve“Kritik Hastalarda Yeterli Beslenmeye Yönelik Engelleri Değerlendirme Ölçeği- Revize Formu”kullanılmıştır. Soru formları hemşirelerle yüz yüze görüşülerek doldurulmuştur. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde, ortanca, ortalama ve standart sapma), ortalamalar arasındaki farkın değerlendirilmesinde normal dağılım gösterenlerde t-testi ya da tek yönlü varyans analizi testi, normal dağılım göstermeyenlerde Mann Whitney U ya da Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Araştırmada cerrahi yoğun bakım ünitelerinde enteral beslenmenin sağlanmasına yönelik engel olarak görülen durumların sınırlı, kısmen engel görülen durumların ise oldukça yüksek oranlarda olduğu bulunmuştur. Araştırmada, enteral beslenmenin sağlanmasında engel görülen durumlar arasında ilk sırada“akşamları, hafta sonları ve tatillerde diyetisyenin olmaması ya da yetersiz sayıda olması”(%56,4), ikinci sırada ise“diyare nedeniyle beslenmenin durdurulması”(%34,2) yer almıştır. Cerrahi yoğun bakım ünitelerinde enteral beslenmenin sürdürülmesinde ve yönetiminde güçlü kanıt ve öneri sunan rehberlerin kullanılması önerilir. Ayrıca, cerrahi yoğun bakım ünitelerinde enteral beslenmenin sağlanmasına yönelik engelleri önlemeye ilişkin stratejilerin ve kurum politikalarının geliştirilmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as prospective descriptive research with the aim of determining the barriers to enteral nutrition in adult surgical intensive care units. The study was carried out Yunus Emre State Hospital between 25 February 2023 and 25 June 2023. The study sample consisted of 180 nurses working in the adult surgical intensive care units of Yunus Emre State Hospital in Eskişehir. A total of 149 nurses working in surgical intensive care units were included in the study.“Introductory Information Questionnaire for Intensive Care Nurses”and“Revised Questionnaire to Assess Barriers to Adequate Nutrition in The Critically Ill”were used to collect data. The questionnaires were completed through face-to-face interviews with nurses. In the analysis of the data, descriptive statistics (number, percentage, median, mean, and standard deviation) were employed. For evaluating differences between means, t-test or one-way analysis of variance test were used for variables showing normal distribution, while Mann-Whitney U or Kruskal-Wallis tests were used for variables not showing normal distribution. The study revealed that the obstacles perceived for the provision of enteral nutrition in surgical intensive care units are limited, while partially perceived barriers are significantly high. As a result of the study, among the identified barriers to providing enteral nutrition, the foremost issue was the absence or inadequacy of dietitians in the evenings, weekends, and holidays (56.4%). The second-ranked barrier was the cessation of nutrition due to diarrhea (34.2%). The use of guidelines providing strong evidence and recommendations in the maintenance and management of enteral nutrition in surgical intensive care units is recommended. Strategies and institutional policies are recommended to be developed for preventing obstacles to the provision of enteral nutrition in surgical intensive care units.