Eğitim Aile Sağlığı merkezlerine başvuran hastalarda nomofobi görülme sıklığı ve depresyon riski ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the prevalence of nomophobia and its relationship with the risk of depression in patients applying to education family health centers
- Tez No: 841414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN TAŞTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Psikiyatri, Family Medicine, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve Amaç: Günümüzde akıllı telefonlar insanların ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Bu sebeple insanlar üzerindeki etkisi her geçen gün daha fazla hissedilmektedir. Akıllı telefonların kontrolsüzce kullanımlarının sonuçlarından birisi olan nomofobinin yaygınlığı giderek artmaktadır. Depresyon maluliyetlere neden olan, tekraralayabilen, insanların işlevselliğinde bozulmalara yol açan ve sık görülen psikiyatrik bir hastalıktır. Nomofobi depresyon için bir risk faktörü olabilir. Bu çalışmamızda üniversite eğitim aile sağlığı merkezlerine başvuran hastalarda nomofobi sıklığını ve depresyon riski ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Yöntem: Bu çalışma 15 Temmuz 2022-15 Eylül 2022 tarihlerinde Atatürk Üniversitesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı'na bağlı Eğitim Aile Sağlığı Merkezleri'ne başvuran 355 kişi ile yapılmıştır. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, nomofobi ölçeği (NMP-Q), Birinci Basamak için Beck Depresyon Tarama Ölçeği (BDÖ-BB) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Today,smartphones have become an integral part of people. For this reason, its effect on people is felt more and more every day. The prevalence of nomophobia, which is one of the uncontrolled use os smartphones, is increasing. Depression is a common psychiatric disease that causes disablity, can recur, and leads to impairments in people's functionality. Nomophobia can be a risk factor for depression. In this study, we aimed to investigate the frequency of nomophobia and its relationship with the risk of depression in patients who applied to university education family health centers. Material and Methods: This study was carried out with 355 people who applied to the education Family Health Centers of Atatürk University, Deperment of Family Medicine between 15 July 2022 and 15 Semtember 2022. Sociodemographic data form, NMP-Q scale, BDÖ-BB scale were applied to the participants.