Kadın yüzücülere uygulanan pliometrik, core ve direnç bant (theraband) antrenmanlarının çeşitli kuvvet parametreleri ile yüzme performanslarına etkisi
The different strength values and the effects of plyometric, core and resistance band (theraband) trainings on swimming performances of female swimmers
- Tez No: 841413
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL BERKAN ALPAY
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 126
Özet
Yapılan bu çalışmada yüzme branşında yer alan dört temel stile (kelebek, sırtüstü, kurbağalama, serbest) ve dördünün birden yüzüldüğü karışık yüzme performanslarına hangi kara kuvvet (pliometrik, core ve direnç bant (theraband)) antrenmanının daha fazla etki edeceği sorusuna cevap arandı. Araştırma grubu 11-13 yaş arası 20 kadın sporcudan oluşmaktadır. Araştırma öncesi ve 12 hafta yapılan egzersizler sonrası fiziksel (boy-kilo), motorik testler (bacak kuvveti-dikey sıçrama-sırt kuvveti-30 sn mekik-sağ ve sol el kavrama kuvveti) ve yüzme performans (200 m karışık-50 m kelebek, sırtüstü, kurbağalama, serbest stil) ölçümleri yapıldı. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 26.0 for windows istatistik paket programında incelendi. Araştırma grubunun fiziksel özelliklerine yönelik tanımlayıcı istatistikler yapıldıktan sonra, veri setinin normallik analizleri yapıldı. Gruplardaki sporcu sayısının az olması nedeniyle Shapiro-Wilk testi uygulandı ve basıklık-çarpıklık değerleri incelenmesi sonucunda dağılımın normal olduğu kanaatine varıldı. Bu nedenle grup içi ön-son test karşılaştırmalarında“Paired Sample T-Test”, ön ve son test gruplar arası karşılaştırmalarında ise“One Way Anova”ile birlikte anlamlı farklılıkları tespit etmek için dağılımların homojenliği dikkate alınarak posthoc testlerinden“Tukey”testleri kullanıldı. Sonuçlar p.05 düzeyinde yorumlandı. Sporcular 200 m karışık stil değerlerine dört farklı grup halinde oluşturuldu (1.grup Pliometrik; 2.grup core; 3.grup direnç bant (theraband); 4.grup kontrol). Araştırma sonucunda yüzücülerin grup içi ön-son test değerleri incelendiğinde vücut kütlelerinde, boy, bacak kuvveti, dikey sıçrama, sırt kuvveti, 30sn mekik, sağ ve sol el kavrama kuvveti, 200 m karışık, 50 m kelebek, sırtüstü, kurbağalama ve serbest stilde anlamlı farklılık olduğu tespit edildi. Gruplar arası ön test değerleri sonucunda grupların hiçbirinde anlam olmadığı, son test değerlerinde ise 30sn mekik, 200 metre karışık ve 50 metre sırtüstü stilde anlamlar olduğu tespit edildi. Elde edilen sonuçlara göre yüzücülere uygulanan pliometrik egzersizler bacak ve sırt kuvvetlerinde, core egzersizler bacak, sırt ve karın bölgesi kuvvetlerinde, theraband egzersizleri ise el kavrama kuvvetlerinde önemli etkiye sahiptir. Karışık yüzmede tüm egzersiz çeşitleri anlamlı etki gösterirken gövde egzersizleri diğerlerine göre daha fazla etkiliydi. Kelebek stilde grup içerisinde üst ekstremite egzersizleri etkiliyken gruplar arası değerlere göre gövde antrenmanın daha önemli olduğu belirlendi. Sırtüstü stilinde alt, üst ekstremite ve gövde egzerizleri önemli gelişim sağlarken, gövde ve üst ekstremite egzersizlerinin etkileri daha önemli olduğu tespit edildi. Kurbağalama stilinde alt ekstremite egzersizleri ön plana çıktı. Son olarak serbest stilde alt, üst ekstremite ve su içi egzersizlerinin anlamlı etkileri tespit edildi. Sonuç olarak; kadınların 12 haftalık kuvvet antrenmanları öncesi ve sonrası durumları karşılaştırıldığında antrenörler antrenman programı hazırlarken karışık ve kelebek stil yüzen sporculara gövde antrenmanları ve antrenman yöntemi olarak core antrenmanları tercih etmeleri; sırtüstü stil yüzen sporcuların gövde antrenmanları (core) ve üst ekstremiteye yönelik (direnç bant) çalışmalara yer vermeleri; kurbağalama stil yüzen sporcuların alt ekstremiteye yönelik antrenmanlara ağırlık vermeleri ve antrenman yöntemi olarak pliometrik antrenmanları seçmeleri; serbest stil yüzen sporcuların alt ekstremite, gövde ve üst ekstremiteye yönelik tüm kas gruplarını çalıştıracak antrenmanlara yer vermeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to find an answer to the question of which land strength (plyometric, core and resistance band) training have a greater impact on the four basic styles (butterfly, backstroke, breaststroke, freestyle) and mixed swimming performances in which all four of them were used. The research group consists of 20 female athletes between the ages of 11-13. Physical (height-weight), motoric tests (leg strength-vertical jump-back strength-30 sec sit-up-right and left hand grip strength) and swimming performance (200 m mixed-50 m butterfly, backstroke, breaststroke, freestyle) measurements were made. The data obtained in the research were analyzed in the SPSS 26.0 for windows statistical package program. After descriptive statistics for the physical characteristics of the research group, normality analyzes of the data set were performed. Due to the small number of athletes in the groups, the Shapiro-Wilk test was applied, and after examining the kurtosis-skewness values, it was concluded that the distribution was normal. For this reason,“Paired Sample T-Test”was used in intragroup pre- and post-test comparisons, and“One Way Anova”in intergroup pre- and post-test comparisons, and“Tukey”tests, one of the posthoc tests, were used to detect significant differences, taking into account the homogeneity of the distributions. The results were interpreted at the p.05 level. Four different groups were formed with 200 m mixed style values (1st group plyometric; 2nd group ore; 3rd group resistance band (theraband); 4th group control). As a result of the research, when the intragrup pre-post test values of the swimmers were examined, there were significant differences in body mass, height, leg strength, vertical jump, back strength, 30 sec shit-up, right and left hand grip strength, 200 m mixed, 50 m butterfly, backstroke, breaststroke and freestyle. As a result of the intergroup pre-test values, it was determined that there was no significant difference in any of the groups, and in the post-test values, there were significant differences in 30-sec sit-up, 200 m mixed and 50 m backstroke styles. According to the results, plyometric exercises applied to swimmers have a significant effect on leg and back strength, core exercises on leg, back and abdominal strength, and theraband exercises on hand grip strength. While all exercise types showed a significant effect on mixed style, body exercises were more effective than others. Upper extremity exercises were effective on the butterfly style intragroup and body training was effective on the butterfly style intergroups. While lower, upper extremity and body exercises provided significant improvement on backstroke style, the effects of body and upper extremity exercises were more important. Lower extremity exercises provided significant improvement on breaststroke style. Finally, lower, upper extremity and in-water exercises provided significant improvement in free style. In conclusion; comparing to the values of women before and after 12-week strength training was compared, it is recommended that the trainers prefer body trainings and core trainings for the athletes with mixed and butterfly style; body trainings (core) and upper extremity (resistance band) trainings for the athletes with breaststroke style; lower extremity trainings and plyometric trainings for the athletes with breaststroke; the lower extremity, body and upper extremitt trainings for the athletes with free style.