Üç kıta üç yönetmen: W. Anderson, K. Kıeślowskı ve Wong Kar-Waı filmlerinde renk kullanımı ve kültür ilişkisi
Three continents three directors: The use of colour and the relation of culture in the films of W. Anderson, K. Kieślowski, and Wong Kar-Wai
- Tez No: 841425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ARDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Anlam yaratmada güçlü bir öge olarak yerini sağlamlaştıran renk, sinemanın vazgeçilmez ögelerinden biri olmuştur. Bilinçli bir tercih olarak siyah beyaz filmin kullanılması dışında renkli filmler, film endüstrisinin neredeyse tamamını oluşturmaktadır. Filmlerin renkli olmaya başladığı yıllardan itibaren yönetmenler, gerçekliğin olduğu gibi aktarılmasının yanı sıra renklerin ifade gücünü keşfederek kendi renk dünyalarını oluşturmuştur. Bu sayede, içinde bulundukları toplumlardan da etkilenerek kendi sinema dillerini oluşturan yönetmenler; filmlerinde tercih ettikleri renk temalarını, anlatım gücünü arttırmak ve pekiştirmek için kullanmışlardır. Bazı renkler, evrensel olarak kabul gördüğü anlamlarla kullanılırken bazı renklerin anlamları da kültürden kültüre değişebilmektedir. Bu çalışmasının amacı; üç farklı kıtadan, üç yönetmenin sinemasını ele almak, farklı kültürlerde yetişmiş olan bu üç yönetmenin renk kullanımlarında kültürel farklılıkların olup olmadığını betimlemektir. Wes Anderson, Krzysztof Kieślowski ve Wong Kar-wai'nin filmlerinde kullandıkları renklerin, renk sembolizmine etkisinin olup olmadığını ortaya koyma amacı olan bu çalışmada, nitel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Renk kullanımlarıyla ön plana çıkan bu yönetmenlerin filmleri, göstergebilimsel olarak incelenmiştir. Üç kıtadan üç farklı yönetmenin kırmızı rengi ağırlıklı olarak kullandıkları filmlerindeki renk kullanımlarının benzer ve farklı yönlerini ortaya koyan, karşılaştırmalı analizini sağlayan, alana katkı sağlayabilecek özgün değeri yüksek bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Consolidating its place as a powerful element in creating meaning, colour has become one of the indispensable elements of cinema. Colour films make up almost the entire film industry, except that black and white film is used as a conscious choice. Since the years when the films started to be colourful, the directors created their own colour worlds by exploring the expressive power of colours as well as conveying the reality as it is. In this way, the directors, who created their own cinema language by being influenced by the societies they live in, used the colour themes they preferred in their films to increase and reinforce their expressive power. While some colours are used with universally accepted meanings, the meanings of some colours may vary from culture to culture. The aim of this study is to examine the cinema of three directors from three different continents and to describe whether there are cultural differences in the usage of color by these three directors, who were raised in different cultures. Qualitative research method was preferred in this study, which aims to reveal whether the colors used in the films of Wes Anderson, Krzysztof Kieślowski, and Wong Kar-wai have an effect on color symbolism. The films of these directors, who stand out with their usage of colors, were examined from a semiotic perspective. This study is a high-value study that can contribute to the field by providing a comparative analysis and revealing both similar and different aspects of the use of colour in the films of three different directors from three continents who predominantly use the colour red.