Harpagophytum Procumbens Ekstraktı'nın deneysel Rat Kolit modelinde koruyucu etkilerinin araştırılması
The investigation of protective effects of Harpagophytum Procumbens Extract in experimental Rat Colitis model
  1. Tez No: 841444
  2. Yazar: MUSTAFA ERKEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK AKŞİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ülseratif kolit, kolonda nötrofil infiltrasyonu, epitel hücre nekrozu ve ülserasyon ile karakterize, etiyolojisi bilinmeyen kronik inflamatuar bir bağırsak hastalığıdır. Harpagophytum procumbens bitkisinin kökleri, Güney Afrika'da uzun yıllardır romatizma ve ağrı tedavisinde tamamlayıcı tıpta kullanılmaktadır. Çalışmada, ratlarda deneysel olarak oluşturulan kolit modelinde Harpagophytum procumbens ekstraktının proinflamatuar sitokinler, oksidatif stres, apoptozis ve antioksidan parametreler üzerine olası koruyucu etkileri araştırıldı. Toplam 40 adet erkek Wistar albino rat rastgele beş eşit gruba ayrıldı. Kontrol grubuna fizyolojik tuzlu su (FTS) 14 gün boyunca oral yolla 2 ml ve 14. günün sonunda intrarektal olarak 2 ml uygulandı. Harpagophytum procumbens (HP) grubu için; 14 gün boyunca HP 300 mg/kg dozunda 2 ml FTS'de oral olarak uygulandı. Kolit grubuna FTS 14 gün oral yolla 2 ml ve 14. gün sonunda 2 ml % 3'lük asetik asit intrarektal olarak uygulandı. Kolit+HP grubunda 14 gün süreyle HP 300 mg/kg dozunda 2 ml FTS içinde oral olarak uygulandı ve 14. günün sonunda % 3'lük asetik asitten 2 ml intrarektal olarak uygulandı. Kolit+Sülfasalazin (SS) grubuna 100 mg/kg sülfasalazin 14 gün oral, 14. gün sonunda ise 2 ml %3'lük asetik asit intrarektal infüze edildi. Her grubun son uygulamasından 24 saat sonra 4-5 ml kan örneği ve 5 cm distal kolon alındı. Bu çalışmada kolon doku kesitleri histopatolojik ve immunohistokimyasal (Bcl-2, Bax) olarak değerlendirildi. MDA, SOD, TAS, NO, TNF-α, IL-6, seruloplazmin ve sialik asit serumda analiz edildi. Kolit grubu kontrol grubu ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak MDA, NO, IL-6, TNF-α ve sialik asit düzeylerinde anlamlı bir artış, SOD, TAS ve seruloplazmin düzeylerinde anlamlı bir azalma olduğu görüldü. Kolit+HP grubunda ise Kolit grubuna göre azalan SOD, TAS ve seruloplazmin değerlerinde istatiksel olarak önemli bir artış, artan MDA, NO, IL-6, TNF-α ve sialik asit düzeylerinde istatiksel olarak önemli bir azalma belirlendi. Kolon dokusunun histopatolojik incelemesinde kolit grubunda; mukozal yapının kaybı, enflamatuar hücre infiltrasyonu, kript apse oluşumu, ödem, konjesyon ve goblet hücre deplesyonunda artış, Kolit+HP grubunda ise HP'nin ılımlı bir koruyucu etki gösterdiği belirlendi. İmmunohistokimyasal değerlendirme sonucunda Kolit grubunda Kontrol grubuna göre apoptozisin arttığı (Bcl-2 de düşüş, Bax da artış), Kolit+HP grubunda ise Kolit grubuna göre apoptozisin azaldığı gözlemlendi. Sonuç olarak; ülseratif kolitte Harpagophytum procumbensin oksidatif stres, proinflamatuar sitokinler, lipit peroksidasyonu, antioksidan ve apoptoz parametreler üzerine koruyucu etki gösterebileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Ulcerative colitis is a chronic inflammatory bowel disease of unknown etiology, characterized by neutrophil infiltration, epithelial cell necrosis and ulceration in the colon. The roots of the Harpagophytum procumbens plant have been used in complementary medicine for the treatment of rheumatism and pain in South Africa for many years. In the study, the possible protective effects of Harpagophytum procumbens extract on pro-inflammatory cytokines, oxidative stress, apoptosis and antioxidant parameters were investigated in an experimental colitis model in rats. A total of 40 male Wistar albino rats were randomly divided into five equal groups. To the control group, 2 ml of physiological saline (FTS) was administered orally for 14 days, and 2 ml of was administered intrarectally at the end of the 14th day. For Harpagophytum procumbens (HP) group; HP was administered orally in 2 ml FTS at a dose of 300 mg/kg for 14 days. To the colitis group, 2 ml of FTS was administered orally for 14 days, and at the end of the 14th day, 2 ml of 3% acetic acid was administered intrarectally. In the colitis+HP group, HP was administered orally at a dose of 300 mg/kg in 2 ml FTS for 14 days, and at the end of the 14th day, 2 ml of 3% acetic acid was administered intrarectally. In the Colitis+Sulfasalazine (SS) group, 100 mg/kg sulfasalazine was infused orally for 14 days, and at the end of the 14th day, 2 ml of 3% acetic acid was infused intrarectally. 24 hours after the last administration of each group, 4-5 ml blood sample and 5 cm distal colon were taken. In this study, colon tissue sections were evaluated histopathologically and immunohistochemically (Bcl-2, Bax). MDA, SOD, TAS, NO, TNF-α, IL-6, ceruloplasmin and sialic acid were analyzed in serum. When the colitis group was compared with the control group, there was a statistically significant increase in MDA, NO, IL-6, TNF-α and sialic acid levels, and a significant decrease in SOD, TAS and ceruloplasmin levels. In the Colitis+HP group, a statistically significant increase in the decreasing SOD, TAS and ceruloplasmin values, and a statistically significant decrease in the increased MDA, NO, IL-6, TNF-α and sialic acid levels were determined compared to the Colitis group. In the histopathological examination of colon tissue in the colitis group; ıt was determined that loss of mucosal structure, inflammatory cell infiltration, crypt abscess formation, edema, congestion and goblet cell depletion increased, and in the Colitis + HP group, HP showed a moderate protective effect. As a result of immunohistochemical evaluation, it was observed that apoptosis increased in the Colitis group compared to the Control group (decrease in Bcl-2, increase in Bax), and decreased in the Colitis + HP group compared to the Colitis group. In conclusion; It was concluded that Harpagophytum procumbens may have a protective effect on oxidative stress, proinflammatory cytokines, lipid peroxidation, antioxidant and apoptosis parameters in ulcerative colitis.