Gebelikte internet kullanımının sanal sosyal desteğe etkisinin belirlenmesi
Internet use in pregnancy virtual social support determination of impact
  1. Tez No: 841448
  2. Yazar: HAMİDE YEMŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA YÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Araştırmanın amacı; Ayvalık Devlet Hastanesi'nden hizmet alan gebelerin internet ve sosyal medya kullanım durumları, nedenleri ve bilgi kaynaklarının belirlenmesidir. Ayrıca bu çalışma kapsamında; gebelerde sanal sosyal destek ile ilişkili faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kesitsel tipte olup, Mart-Aralık 2022 tarihleri arasında Ayvalık Devlet Hastanesi'nde yürütülmüştür. Örneklemini 587 gebe oluşturmuştur. Veriler; Tanımlayıcı Veri Formu ve Sanal Sosyal Destek Ölçeği kullanılarak, yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, bağımsız gruplarda t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), çoklu regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective of the research; the aim of this study was to determine the internet and social media usage status, reasons and information sources of pregnant women receiving services from Ayvalık State Hospital. Also in the scope of this study; it was aimed to examine the factors associated with virtual social support in pregnant women. The cross-sectional study was conducted at Ayvalık State Hospital between March and December 2022. The research is cross-sectional type and it was conducted at Ayvalık State Hospital between March and December 2022. The sample included 587 pregnant women. Data were collected through face-to-face interviews using the Descriptive Data Form and Virtual Social Support Scale (VSSS). Number, percentage, mean, standard deviation, t test in independent groups, one-way analysis of variance (ANOVA), multiple regression analysis were used to analyze the data.