İslamiyet öncesi Türk kültüründeki kadın mitlerinin çini sanatına yansıması
The reflection of female myths in pre-Islamic Turkish culture on tile art
  1. Tez No: 841450
  2. Yazar: NİLAY HIZLIOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA KOÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, İslamiyet öncesi Türk kültürünü araştırmak, kültürün insan ve sanat tarihine etkilerini açıklamak, coğrafyanın kültür, mitoloji ve din üzerindeki etkilerini karşılaştırmak, Türk mitolojisi hakkında bilgi sahibi olmak, kadın figürünü incelemek ve yeni tasarımlar üreterek çini sanatına katkı sağlamak amaçlanmıştır. Çalışmada yöntem olarak arkeolojik veriler yorumlanmıştır. Konuyla ilgili literatür taraması yapılarak uygun olan kaynaklara ulaşılmaya çalışılmıştır. Konunun sınırlılıkları göz önüne alınarak, İslamiyet öncesi döneminin yazılı kaynaklarının sınırlılığı, konuyla ilgili araştırmaların devam etmesi, bulguların yeterli olmasını engellemektedir. Tipik kadın figürleri destan ve mitlerde araştırılmıştır. Mitolojinin, İslamiyet öncesi Türk kültürünü aydınlatma konusunda kaynak olacağı tespit edilmiştir. İslamiyet öncesi ve sonrası dönemde, Türk sanatında mitolojik kaynaklı eserlere ulaşılmıştır. İslamiyet öncesi Türk kültürünün bilinmezliklerinin fazla olması araştırmaya değer konu niteliğini taşıdığı tespit edilmiştir. Türk sanatının beslendiği bir kaynak olan Türk mitolojisinin araştırılması, bilinmesi ve yayılması konusunda daha çok akademik kaynak oluşturmanın gerekliliği ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla yeni tasarım önerileri ile 21. yüzyıl çini sanatına güncel yorumlarla katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the pre-Islamic Turkish culture, to explain the effects of culture on human and art history, to compare the effects of geography on culture, mythology and religion, to have information about Turkish mythology, to examine the female figure and to contribute to the art of tiles by producing new designs. Archaeological data were interpreted in the study. It has been tried to reach the appropriate sources by making a literature review on the subject. Considering the limitations of the subject, the limited written sources of the pre-Islamic period, the continuation of research on the subject prevent the findings from being sufficient. Typical female figures have been explored in epics and myths. It has been determined that mythology will be a source for illuminating the pre-Islamic Turkish culture. In the pre-Islamic and post-Islamic period, works of mythological origin have been reached in Turkish art. It has been determined that the obscurity of the pre-Islamic Turkish culture is a subject worth researching. The necessity of creating more academic resources has emerged for the research, knowledge and dissemination of Turkish mythology, which is a source of Turkish art. Therefore, with new design proposals, a contribution has been made to the 21st century tile art with up-to-date interpretations.