Muhasebe bilgi sistemleri verilerinin iç kontrol amacıyla Excel'de karşılaştırma ve özet tablolara dönüştürülmesi
Comparison and conversion of accounting information systems data in Excel for internal control purposes
  1. Tez No: 841451
  2. Yazar: FATİH GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN ÖNDEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı ön muhasebe personellerinin üst yönetime sundukları özet tablo ve raporlardaki sorunları tespit etmek ve bu sorunların giderilebilmesi için çözüm önerileri sunmaktır. Bu amaçla Erzurum ili özelinde farklı sektörlerde faaliyet gösteren 5 şirketin ön muhasebe personelleriyle yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Yapılan yüz yüze görüşmelerde önceden hazırlanmış 10 soru ön muhasebe elemanlarına yöneltilmiş, verilen cevaplar göz önünde bulundurularak sorunlar tespit edilmiştir. Muhasebe bilgi sistemi içerisinde kullanılan muhasebe paket programlarının, yönetimin talep ettiği tüm özet tablo ve raporları sunamaması, bu özet tablo ve raporların Excel ortamında ön muhasebe personelleri tarafından hazırlanmasında yaşanan sorunların Excel bilgi ve tecrübesiyle ilgili olduğu sonucuna varılmıştır. Bu sonuçtan yola çıkarak çalışmanın 3. bölümünde klasik yöntemlerle hazırlanan özet tablo ve raporların yerine daha işlevsel ve opsiyonel bir model tasarımı oluşturulmuştur. Sonuç olarak özet tablo ve raporların oluşturulması, işletmelerin iç kontrolü sağlaması ve belirlenmiş hedef ve amaçlara ulaşması açısından önem arz etmektedir. Bu yüzden muhasebe paket programlarından elde edilemeyen özet tablo ve raporların kolay bir şekilde hazırlanabilmesi amacıyla işletme yöneticileri ön muhasebe personellerinin Microsoft Excel eğitimleri alması yönünde olumlu adımlar atmalıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the problems in the summary tables and reports submitted by the pre-accounting personnel to the top management and to offer solution suggestions to eliminate these problems. For this purpose, face-to-face interviews were conducted with the preliminary accounting personnel of 5 companies operating in different sectors in the province of Erzurum. In the face-to-face interviews, 10 questions prepared in advance were directed to the pre-accounting staff, and problems were identified by considering the answers given. It has been concluded that the accounting package programs used in the accounting information system cannot provide all the summary tables and reports requested by the management, and the problems experienced in the preparation of these summary tables and reports by the pre-accounting personnel in the Excel environment are inversely proportional to the Excel knowledge and experience. Based on this result, 3 of the study. A more functional and optional model design has been created in place of the summary tables and reports prepared by classical methods in the section. As a result, the creation of summary tables and reports is important in terms of ensuring internal control of enterprises and achieving the set goals and objectives. Therefore, in order to easily prepare summary tables and reports that cannot be obtained from accounting package programs, business managers should take positive steps to ensure that pre-accounting personnel receive Microsoft Excel trainings.