Lenfoma hastalarında epstein barr virüs ve serum magnezyum düzeyi arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between epstein barr virus and serum magnesium levels in lymphoma patients
  1. Tez No: 841491
  2. Yazar: MEHMET BATUHAN DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT ERDEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Lenfoma tanısı almış hastalarda serum magnezyum düzeyinin EBV pozitifliği üzerine etkisinin araştırılmasını amaçladık. Yöntem: Çalışmamız retrospektif gözlemsel bir çalışmadır. Lenfoma tanısı alarak takip edilen 108 hasta üzerinde yapıldı. Çalışmamıza dahil ettiğimiz hastalar EBV pozitif ve EBV negatif olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki gruptaki magnezyum düzeyleri karşılaştırılarak, serum magnezyum düzeyinin EBV pozitifliği üzerine etkisi araştırıldı. Tüm hasta grubunda ve lenfoma alt gruplarında; magnezyum düzeyine göre genel-hastalıksız sağkalım süresi arasında karşılaştırma yapıldı. Bulgular: Mg düzeyi düşük (≤ 1,68 mg/dL) hasta oranı; EBV pozitif hasta grubunda (%22,2) EBV negatif hasta grubuna (%10,3) göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptandı (p1,68 mg/dL olan gruba göre (%37,8) istatistiksel olarak anlamlı olmasa da yüksek saptandı (p:0.066). Düşük Mg düzeyi (Mg ≤ 1,68 mg/dL) ile ileri evre arasında diğer evre gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptandı (p:0,006). Progresif hastalığı olan hastalarda, düşük Mg düzeyine (Mg ≤ 1,68 mg/dL) sahip hastaların oranı diğer gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek saptandı (p:0,002). Tüm lenfoma hastalarında Mg düzeyi ≤1,68 mg/dL olan hastalarda sağkalım oranı (% 37,5), Mg düzeyi >1,68 mg/dL olan hastalarda sağkalım oranına (%92) göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşük saptandı (p:0,001).
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to investigate the effect of serum magnesium level on EBV positivity in patients diagnosed with lymphoma. Methods: Our study is a retrospective observational study. It was performed on 108 patients who were diagnosed with lymphoma and followed up. The patients included in our study were divided into two groups as EBV positive and EBV negative. Magnesium levels in both groups were compared and the effect of serum magnesium level on EBV positivity was investigated. A comparison was made between overall survival (OS) and progression-free survival (PFS) according to magnesium levels in the whole patient group and in lymphoma subgroups. Results: The rate of patients with low Mg levels (≤ 1.68 mg/dL) was statistically significantly higher in the EBV positive patient group (22.2%) than in the EBV negative patient group (10.3%) (p1.68 mg/dL (37.8%), although not statistically significant (p:0.066). There was a statistically significant association between low Mg level (Mg ≤ 1.68 mg/dL) and advanced stage compared to other stage groups (p:0.006). In patients with progressive disease, the rate of patients with low Mg levels (Mg ≤ 1.68 mg/dL) was statistically significantly higher than the other groups (p:0.002). In all lymphoma patients, the survival rate in patients with Mg levels ≤1.68 mg/dL (37.5%) was statistically significantly lower than the survival rate in patients with Mg levels >1.68 mg/dL (92%) (p:0.001).