Türk inşaat sektöründe sürdürülebilir yapı üretim sürecini etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determining the factors affecting the sustainable building production process in the Turkish construction industry
- Tez No: 841576
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN AYALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Hızlı nüfus artışı ve şehirleşmenin beraberinde getirdiği yapılaşma sorunları ile birlikte teknolojik ve endüstriyel gelişmeler de hız kazanmaktadır fakat bu gelişmelerle birlikte, kullanılan enerji miktarı tüm canlıların geleceğini tehlikeye atacak boyutlara ulaşmaktadır. Günümüzde sürdürülebilirlik kavramı kapsamındaki yapılarda enerji, su, malzeme gibi kıt kaynakların verimli kullanılması ihtiyacının artışı, inşaat sektörü için de büyük önem arz etmektedir. Bu kapsamda sürdürülebilir yapılaşma için gelişmiş ülkeler yasal mevzuatlarında çeşitli düzenlemeler yapmaktadır. Yapılan bu düzenlemelerle inşaat sektöründe sürdürülebilir projeler tasarlamak ve uygulamak için yapım süreçlerinde yeniliklerin benimsenmesi bir zorunluk haline gelmektedir. Bu zorunluluklar doğrultusunda ekoloji kavramının bütün özellikleri bir araya getirildiğinde gelecekte yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak kendi enerjisini üreten, enerjiyi daha az tüketen hatta tükettiğinden daha fazlasını üreten, geri dönüştürülebilir malzeme kullanılarak oluşturulan, doğaya daha az zarar veren sürdürülebilir ve ekolojik bina tasarımlarının giderek artacağı ön görülmektedir. Literatürde yapılan çalışmalar incelendiğinde, ülkemizde sürdürülebilir yapı üretim süreci ile ilgili yapılmış çalışmaların sayısının azlığı dikkat çekmekte olup sürdürülebilir yapı üretim sürecini etkileyen faktörlerin belirlenmesi ile ilgili herhangi bir çalışmaya rastlanmamaktadır. Belirtilen nedenlerle bu çalışmada, Türk inşaat sektöründe sürdürülebilir yapı üretim sürecini etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda Türk inşaat sektöründe sürdürülebilir yapı üretim sürecini etkileyen faktörlerin belirlenmesi için yapılan sistematik literatür taraması sonucunda oluşturulan anket çevrimiçi hale getirilerek ülke genelindeki katılımcılara Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'nden destek alınarak elektronik posta aracığıyla ulaştırılmıştır. Anket aracılığı ile toplanan veriler“SPSS 22.0 for Windows”programı ile analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda, veriler değerlendirilirken öncelikle ankete güvenilirlik analizi yapılmış sonrasında örneklem grubundan elde edilen verilerin tanımlayıcı istatistikler kullanılarak normal dağılıma sahip olup olmadıkları araştırılmış ve yüzde, frekans, ortalama ve standart sapma dağılımlarına yer verilmiştir. Hipotez testleri kapsamında, Türk inşaat sektöründe sürdürülebilir yapı üretim sürecini etkileyen faktörlerin belirlemesine yönelik kriterler ile katılımcıların demografik özellikler arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Bu çerçevede her bir örneklem grubunda elde edilen veriler normal dağılımda olduğu için parametrik hipotez testlerinden ''Tek Yönlü ANOVA (One-Way ANOVA)'' ve ''Bağımsız İki Örnek t-testi '' kullanılmıştır. Elde edilen verilere göreceli önem sıralaması ve açıklayıcı faktör analizi yapılmıştır. Türk inşaat sektöründe sürdürülebilir yapı üretim sürecini etkileyen faktörler belirlenmiş ve alınabilecek önlemlere dair öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Technological and industrial developments are also accelerating with the rapid population growth and the difficulties of urbanization brought along with it. However, with these developments, the amount of energy used reaches such dimensions that all living things will suffer as a result. The increase in the use of scarce efficient resources such as energy, water and materials in buildings within the scope of the sustainability concept of hose is also of great importance for the construction sector. These backgrounds make various rules in the legal regulations of developed countries for sustainable construction. With these methods, it becomes a necessity to adopt innovations in the construction process in order to propose and implement sustainable projects in the construction sector. At the end of these periods, when you bring all the features of the ecology concept together, you will get the efficiency you get and produce its own energy by using energy consumption, and consume less energy. Even, it is predicted that consumers who produce more than they consume, use recyclable materials, and sustainable and ecological building designs that do less harm will increase. In the literature, there is a scarcity of studies on the work and the building production process that continues to be managed, and there is no study about measuring the measures that should be followed for sustainable building production. Measurement values of sustainable building production measures in the Turkish construction industry, which do not include the specified tables in this way. This waste was brought online as a result of using the structured system literature to determine the sustainable building production residues in the Turkish construction sector, and the support burden was sent via e-mail from the Union of Chambers of Turkish Engineers and Architects to increase the amount of the country. The information obtained from the collections throughout the survey was analyzed with the“SPSS 22.0 for Windows”program. As a result of the study, while estimating, first of all, measurement analysis was made on the questionnaire, it was investigated whether the data obtained from the data obtained from the monitoring methods had a normal distribution using statistics, and the percentage, frequency, mean and standard deviation distributions were included. Within the scope of the hypothesis examination, it has been investigated whether there is a controlled relationship between the principles for determining the elements that follow the sustainable building production process in the Turkish construction sector and the relevant demographic characteristics. Since these structures are in normal distributions for each variable,“One-Way ANOVA”and“Independent Two-Sample t-test”were used from parametric hypothesis tests. The obtained data were ranked in order of importance and explanatory factor analysis was performed. In the Turkish construction sector, suggestions are made to determine sustainable building production measures and to take measures.