İnşaat sektöründe yapı bilgi modellemesi (YBM) hakkında inceleme
Review about building information modelling (BIM) in construction industry
- Tez No: 329661
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEGÜM SERTYEŞİLIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mekaniği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
İnşaat sektörü rekabet yoğun bir sektördür. İnşaat firmalarının rekabet yoğun ortamda hayatta kalabilmeleri etkin proje yönetimi yapmalarını, kaynaklarını etkin ve verimli kullanmalarını gerektirmektedir. Bu durum gelişen teknolojinin proje yönetimine adapte edilmesi ihtiyacını vurgulamaktadır. Bu çalışma kapsamında gelişmiş olan ülkelerde özellikle son 5 yıl içerisinde kullanılmaya başlanmış olan ve önemi git gide artan Yapı Bilgi Modellemesi (YBM) sistemi incelenmiştir. Bu çalışmanın amaçları: -Türk inşaat sektöründe kullanım alanı ve yaygınlığını tespit etmek ve -Sistemin geliştirilerek, kaynak taramasında karşılaşılmamış olduğundan dolayı daha önce uygulaması yapılmadığı düşünülen beton atığı azaltma için kullanılır hale getirmektir.xiiiBu çalışmada özellikle beton atığına odaklanılmasının sebebi betonun inşaat projelerinde yaygın olarak kullanılması ve maliyetinin yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Beton atığı engelleme ve azaltma analizi YBM yazılımı olan Allplan programı aracılığıyla yapılacaktır. Allplan programının metraj listelerini oluşturması uygulamada bu programın seçiminde büyük katkı sağlamıştır. Allplan programı hali hazırda beton atığının minimize edilmesi amacıyla daha kullanılmamış olması çalışmada yeni bir uygulama olarak yerini almıştır. Bu analizler sırasında gerçekleşmiş bir proje ele alınmıştır. Bu proje, Allplan programında tekrar modellenerek beton miktarının program komutları yardımıyla metrajının hesaplaması yapılmıştır. Bu yöntem sayesinde bir inşaat projesinde açığa çıkan beton atıklarının ve inşaat maliyetinin azaltılması sağlanabilecektir. Böylece maliyeti düşen projenin kar payı artabileceği gibi firmanın rekabet avantajını da arttırmasına katkıda bulunacaktır. Ayrıca inşaat sektörünün hem inşaat süreci (malzeme, yönetim vs.) hem de kullanılan binaların enerji harcaması gibi nedenlerle küresel ısınmaya olan etkisinin büyük olması nedeniyle, beton atığının azaltılması sürdürülebilir çevreye, üretim aşamasında ortaya çıkan CO2 salınımının azaltılmasına destek olarak katkıda bulunabilecektir. Çalışma anket uygulamaları ile desteklenmiştir. Literatürden ve uygulama safhalarında elde edilen bilgiler ışığında oluşturulacak anket soruları sektörde bu sistem ile çalışan ve çalışmayan firmalara uygulanarak bir analiz ve raporlama yapılmıştır. Anket sonuçlarına göre YBM sistemini kullanan ve fiili olarak henüz kullanmayan şirketler arasında fark olmadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak da YBM sisteminin inşaat sektörü için gerekli bir yenilik olduğu, şirketlerin bu sistemi kullanmalarının kendilerine avantaj sağlayacağı konusunda hemfikir olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Competition is intense within the construction industry. Construction companies need to make effective project management and use resources effectively and efficiently to survive in intense competition environment. This situation stresses the necessity of adaption of development technology to project management. Building Information Modelling, which has increasing importance and usage in last 5 years in developing countries were reviewed in this study. The aim of this study is: ?To identify BIM?s usage area and commonality in Turkish Construction Industry ?Improving the system and thus making it applicable for prevention and reduction of concrete wastes, which is thought not to be done before since it is not come across in our literature review.The reason to focus on especially concrete waste is wide usage of concrete in construction projects and high costs associated with it.xvPrevention and reduction in concrete waste analysis was made by Allplan, which is a Building Information Modelling software. The main reason to choose this software was its ability to input the quantity lists. The study took place as a new application in terms of Allplan was not used to minimize concrete waste before. In this study, a real project was handled and modelled. Quantities was be calculated by software command. Thanks to this method, a reduction in released concrete waste in construction and construction costs was provided. This provides a reduction in overall project cost, increase in profit margin and thus enables the contractor to better compete in the market. In addition, both construction process (materials, management etc.) and building energy consumption is a reason for global warming by CO2 emission. Preventing and reducing concrete wastes will help against this. The study was enriched by a questionnaire application. The questionnaire was prepared making use of the information obtained from related literature and the application stages of the method. The questionnaire was then being applied to companies that does and does not work with this system. According to questionnaire results, no differences were determined between YBM user and who does not use YBM in practice. As a result, it is determined that YBM is a necessary innovation and companies are agreed about they can take advantage when YBM is used.