Modeling and design of pre-equalization in visible light communication
Görünür ışık iletişiminde ön dengelemenin modellenmesi ve tasarımı
  1. Tez No: 841578
  2. Yazar: MURAT BOSTANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Günümüzde, Işık Yayan Diyot (LED) teknolojisindeki önemli gelişmeler nedeniyle Görünür Işık İletişimi (VLC) büyük ilgi görmektedir. Bununla birlikte, bir VLC sisteminde iletim hızını sınırlayan en önemli etmenlerden birisi kullanılan LED'lerin bant genişliğidir. Bu sınırlamayı ortadan kaldırmak için çeşitli eşitleme yöntemleri kullanılmaktadır. Bunlar arasında dijital ön ekolayzırların kullanılması, basit ve tekrar kullanılabilir yapıları nedeniyle iyi bir seçenek olmaktadır. Bu nedenle, literatürde VLC sistemleri için çeşitli dijital ön dengeleyici yöntemleri önerilmiştir. Ancak literatürde IEEE 802.15.13 standardını temel alan gerçekçi bir VLC sisteminde dijital ön dengeleyicilerin uygulanmasını inceleyen bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle bu çalışmanın amacı, IEEE 802.15.13 standardına dayalı VLC sistemleri için dijital ön dengeleyiciler önermektir. Bu amaçla öncelikle gerçek bir 802.15.13 uyumlu VLC sisteminden alınan sinyal kayıtları toplanarak gerçekçi bir kanal modeli oluşturulmuştur. Daha sonra kanal modeli MATLAB'da modellenen 802.15.13 uyumlu bir VLC algoritmasına entegre edilmiştir. Kanal modeli ile birlikte iki farklı dijital ön ekolayzır tasarımı geliştirilip anlatılmıştır. Daha sonra, kanal modeli ve dijital ön eşitleyiciler ile birlikte sistemin BER performansı açısından fizibilitesini değerlendirmek için simülasyonlar yapılmıştır. Sonuçlar, önerilen ön eşitleyicilerin VLC sisteminin BER performansını önemli ölçüde iyileştirdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In recent times, the advancements in Light Emitting Diode (LED) technology have led to increased interest in Visible Light Communication (VLC). However, the limited bandwidth of LEDs poses a challenge for achieving high transmission rates in VLC systems. To overcome this limitation, various equalization methods have been employed. However digital pre-equalizers are seen as the best option due to their simplicity and reusability. Consequently, several digital pre-equalizer methods have been proposed in the literature for VLC systems. Nevertheless, currently there is no study that investigate the implementation of digital pre-equalizers in realistic VLC systems based on the IEEE 802.15.13 standard. Hence, the purpose of this study is to propose digital pre-equalizers specifically designed in a VLC systems based on the IEEE 802.15.13 standard. The study begins by constructing a realistic channel model using signal recordings obtained from an actual 802.15.13 compliant VLC system. Subsequently, the channel model is integrated into a MATLAB based VLC system model. Two distinct digital pre-equalizers are then designed with that model. Simulation experiments are conducted to assess their effectiveness in terms of the system's Bit Error Rate (BER) performance. The results demonstrate that the proposed pre-equalizers substantially enhance the BER performance of the VLC system.