Ameliyathane hemşirelerinin mahremiyet bilinci ile etik duyarlılık ve empati düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the privacy consciousness, ethical sensitivity and empathy level of operating room nurses
- Tez No: 841596
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL YILMAZ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Cerrahi işlem uygulanacak hastalar, anestezi sürecine bağlı olarak yaşamsal fonksiyonlarını sürdürmek için çoğunlukla başka bir bireyin yardımına ihtiyaç duyarlar. Hastanın fiziksel çevre üzerinde kontrolünün sınırlanması ve kişisel kontrolünün başka bir bireyde olduğunu düşünmesi kendini mahremiyetten yoksun hissetmesine neden olabilmektedir. Bu durum hasta için önemli bir stres kaynağı olmakta ve iyileşme sürecini de geciktirmektedir. Bu nedenle hastanın mahremiyetinin sağlanması önemlidir. Cerrahi ekibin bir üyesi olan ameliyathane hemşireleri sahip oldukları hasta savunucu rolleri ile bireylerin mahremiyetinin korunmasında önemli bir görevi üstlenmektedirler. Bu araştırmanın amacı, ameliyathane hemşirelerinin mahremiyet bilinci ile etik duyarlılık ve empati düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu araştırma prospektif, tanımlayıcı ve ilişkisel tiptedir. Araştırma, Kasım 2022- Mart 2023 tarihleri arasında Ankara ilinde bir üniversite hastanesinin ameliyathane birimlerinde görev alan 85 hemşire ile yürütülmüştür. Araştırma verilerinin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Mahremiyet Bilinci Ölçeği, Ahlaki Duyarlılık Anketi ve Temel Empati Ölçeği kullanılmıştır. Bu araştırmada katılımcılardan elde edilen bulgular incelendiğinde en fazla katılımın %41,2 ile 29 ve altı yaş grubunda, çoğunun kadın (%75,3) olduğu, evli/birlikte yaşadığı (%58,8), çocuk sahibi olduğu (%58,8), %48,2'sinin ameliyathanede 5 yıl ve daha kısa süredir çalıştığı, %91,8'inin ameliyathane biriminde isteyerek görev aldığı saptanmıştır. Bu çalışmada katılımcıların mahremiyet bilinci ve temel empati düzeyleri yüksek bulunurken etik duyarlılıklarının orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların mahremiyet bilinci ölçeği ve ahlaki duyarlılık anketi ve temel empati ölçeği toplam puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Ameliyathane hemşirelerinin mahremiyet bilincini açıklamaya yönelik gelecekte farklı örneklemde daha fazla kişiyle çalışma yapılması ve uygun gruplarda nitel araştırma yöntemlerinin kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Patients who will undergo a surgical procedure often need the help of another individual to maintain their vital functions depending on the anesthesia process. Limiting the patient's control over the physical environment and thinking that another individual has personal control may cause the patient to feel deprived of privacy. This situation becomes a significant source of stress for the patient and delays the recovery process. Therefore, it is important to ensure patient privacy. Operating room nurses, who are members of the surgical team, undertake an important task in protecting the privacy of individuals with their patient advocate roles. The purpose of this research is to examine the relationship between operating room nurses' privacy awareness and their ethical sensitivity and empathy levels. This research is prospective, descriptive and correlational. The research was conducted with 85 nurses working in the operating room units of a university hospital in Ankara between November 2022 and March 2023. Personal Information Form, Privacy Awareness Scale, Moral Sensitivity Survey and Basic Empathy Scale were used to collect research data. When the findings obtained from the participants in this research are examined, the highest participation is in the 29 and under age group with 41.2%, most of them are women (75.3%), married/living together (58.8%), and have children (58.8%). ), it was determined that 48.2% of them had been working in the operating room for 5 years or less, and 91.8% had willingly worked in the operating room unit. In this study, it was determined that the privacy awareness and basic empathy levels of the participants were high, while their ethical sensitivity was found to be at a medium level. No statistically significant relationship was found between the total scores of the participants' privacy awareness scale, moral sensitivity survey and basic empathy scale. In order to explain the privacy awareness of operating room nurses, it's recommended to conduct studies with more people in different samples in the future and to use qualitative research methods in appropriate groups.