Eğitim yapılarının maliyetlerinin ön tahmini için bir yöntem önerisi
A method proposed for early cost prediction of educational buildings
  1. Tez No: 841673
  2. Yazar: REZA ŞİRZAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜRSEL ERDAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada, eğitim yapısı maliyetlerinin ön tahmini için bir yöntem önerisinde bulunulmuştur. Bu amaçla, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Şanlıurfa ilinde yaptırılan 50 adet eğitim yapısına ait projeler ele alınmış ve projelerin çizim, rapor, metraj ve keşif verileri temin edilmiştir. Projeler üzerinden eğitim yapısının inşaat maliyeti çıktı değişkenini etkileyebilecek; yapı yüksekliği, derslik sayısı, bodrum kat yüksekliği, asansör sayısı ve okul iç ana merdiven sayısı parametreleri belirlenmiş ve analizlerde kullanılmıştır. Analizler“SPSS Statistics 24”yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Bu parametreler kullanılarak Regresyon Analizleri (RA) yapılmış ve eğitim yapılarının maliyetlerini tahmin etmek için formüller geliştirilmiştir. Geliştirilen formüllerden tüm parametrelerin kullanıldığı model R²=0.950 katsayısı ile en iyi ilişki düzeyine sahip model olmuştur. Tahmin edilen sonuçlar ile gerçek sonuçlar arasındaki tutarlılığı kontrol etmek amacıyla Durbin-Watson kriteri kullanılmıştır. Ardından aynı parametreler kullanılarak Yapay Sinir Ağları (YSA) analizleri yapılmış ve elde edilen tahmin sonuçları, RA ile gerçekleştirilen tahminlerle karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgulara göre YSA kullanılarak yapılan eğitim yapısı maliyet tahminlerinin, RA ile belirlenmiş formüllerle yapılan tahminlere göre daha gerçekçi sonuçlar verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, proposed method is presented for the preliminary estimation of educational building costs. To achieve this, projects related to 50 educational buildings commissioned by the Ministry of National Education in the Şanlıurfa province were considered, and the drawing, report, measurement, and estimation data of these projects were obtained. Parameters that could influence the construction cost output variable of educational buildings, such as building height, number of classrooms, basement height, number of elevators, and number of main staircases inside the school, were determined and utilized in the analyses. The analyses were conducted using the“SPSS Statistics 24”software. Regression Analyses (RA) were performed using these parameters, and formulas were developed to estimate the costs of educational buildings. The model that employed all the parameters in the developed formulas yielded the best relationship level with an R²=0.950 coefficient. The Durbin-Watson criterion was employed to assess the consistency between the predicted and actual results. Subsequently, Artificial Neural Networks (ANN) analyses were conducted using the same parameters, and the resulting prediction outcomes were compared with the predictions made using RA. The findings revealed that the cost estimates of educational buildings generated using ANN, based on ANN, provided more realistic results compared to the estimates derived from the formulas determined by RA.