Alkali aktivasyon sistemleri kullanılarak üretilen SIFCON'un mekanik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of mechanical properties of SIFCON produced using alkali activation systems
- Tez No: 841705
- Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY AKÇAÖZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu çalışmada; çimento kullanılmadan, YFC ve UK gibi endüstriyel atık malzemeleri, sodyum silikat ve sodyum hidroksit gibi alkaliler ile aktive ederek bir bağlayıcı elde edilmiştir. Elde edilen bağlayıcı kullanılarak SIFCON üretilmiştir. Üretilen SIFCON' un mekanik özellikleri ve darbe dayanımları araştırılmıştır. Deneysel çalışma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Deneysel çalışmanın birinci aşamasında YFC ve UK gibi endüstriyel atıkları kullanılarak SIFCON'un matris fazının numuneleri üretilmiş, taze ve sertleşmiş haldeki mekanik özellikleri belirlenmiştir. Üretilen SIFCON matris numunelerinin deney sonuçlarının değerlendirilmesi yapılarak, matris için optimum karışım miktarları belirlenmiştir. Ayrıca sertleşmiş numuneler üzerinde, hidratasyon ürünlerinin mikro yapı ve kimyasal bileşenleri SEM, XRD ve XRF yöntemiyle incelenmiştir. İkinci aşamasında ise birinci aşama deneylerinde her karışım serisi için en iyi mekanik özelliklere sahip olan matris karışımlarına farklı miktarlarda (hacimce %3, %6, %9) ve farklı narinlikte (40, 55) çelik lifler eklenerek elde edilen SIFCON'un mekanik özellikleri ve darbe dayanımları belirlenmiştir. İkinci aşama deneylerinde; Portland çimentolu kontrol karışımı hariç, 18 farklı alkali ile aktive edilmiş SIFCON numuneleri üretilmiştir. Deneysel sonuçlar, Portland çimentolu karışımın özelliklerinden daha iyi özelliklere sahip alkali ile aktive edilmiş SIFCON numuneleri üretilebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a binder was obtained by activating industrial waste materials such as YFC and UK with alkalis such as sodium silicate and sodium hydroxide without using cement. SIFCON was produced using the obtained binder. The mechanical properties and impact strength of the produced SIFCON were investigated. The experimental study was carried out in two stages. In the first stage of the experimental study, samples of the matrix phase of SIFCON were produced using industrial wastes such as YFC and UK, and its mechanical properties in fresh and hardened state were determined. By evaluating the test results of the produced SIFCON matrix samples, the optimum mixture amounts for the matrix were determined. In addition, the microstructure and chemical components of the hydration products were investigated on the hardened samples by SEM, XRD and XRF methods. In the second stage, the mechanical properties and impact resistance of SIFCON, which is obtained by adding different amounts (3%, 6%, 9% by volume) and different slenderness (40, 55) steel fibers to the matrix mixtures, which have the best mechanical properties for each mixture series, were determined in the first stage experiments. In the second stage experiments, 18 different alkali-activated SIFCON samples were produced, excluding the Portland cement control mixture. Experimental results have shown that alkali-activated SIFCON samples with better properties than those of Portland cement mixture can be produced.