Böbrek nakli alıcılarında alograft biyopsi sonuçlarının ve allograft sağkalımının transplant böbrekte makrofaj varlığı ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between allograft biopsy results and allograft survival in kidney transplant recipients with the presence of macrophages in the transplanted kidney
  1. Tez No: 841704
  2. Yazar: CİHAT BURAK SAYIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÖZGÜR KÜTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Nefroloji, Patoloji, Allergy and Immunology, Nephrology, Pathology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve Amaç: Böbrek nakli, son dönem böbrek hastalığı olan hastalar için yaşam kalitesini ve sağkalımı önemli ölçüde artıran en etkili tedavi yöntemidir. Allograft böbreğin sağkalım ve fonksiyonunu sınırlayan en önemli risk faktörü rejeksiyondur. Transplantasyon biyopsisi, böbrek nakli alıcılarında immünolojik yanıtları değerlendirmek ve rejeksiyon riskini tahmin etmek için kritik bir araç haline gelmiştir. Transplant biyopsisinde CD68 pozitif makrofajlar, immün hücre infiltrasyonunu göstermek için sıklıkla kullanılan bir gösterge olmuştur. Tezimizde, böbrek nakli alıcılarında yapılan transplant biyopsilerinde CD68 pozitif makrofajların allografttaki varlığının rejeksiyonla ve greft sağkalımıyla ilişkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Araştırmamızda Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi'nde Ocak 2023- Haziran 2023 tarihleri arasında transplant böbrek biyopsisi yapılan 20 hastanın biyopsi sonuçları, biyokimyasal parametreleri, hastaların aldığı immunosupresif tedaviler, biyopsi sonucuna göre aldıkları tedaviler, biyopsi öncesi ve sonrası biyokimyasal parametreler, biyopsi sonuçlarıyla ve biyopside saptanan CD68 pozitif makrofajlar ile klinik ve laboratuvar parametreleri arasındaki olası ilişkiler değerlendirilmiştir. Bulgular: Hastaların %25'si (n=5) kadın, %75'i (n=15) erkek cinsiyette olup yaş ortalaması 39,90 ± 15,43 yıl olarak saptanmıştır. Nakilden biyopsi yapılana kadar geçen ortalama süre 85,25 ±108,19 ay olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction & Aim: Kidney transplantation is the best treatment option in end-stage renal disease patients that improves both life quality and allograft survival. Rejection is the major risk factor that limits allograft survival. Transplant biopsy is the critical tool to evaluate the immunological response and risk of rejection in kidney transplant recipients. CD68 positive macrophages have become a commonly used marker tos how immun cell infiltration. In our thesis,we aimed to investigate the relationship between presence of CD68 positive macrophages with rejection and graft survival in biopsies of kidney transplant recipients. Materials & Methods: In our study, we evaluated the possible relationship between clinical and laboratory parameters with biopsy results, biochemical parameters, immunosuppressive therapies, and CD68 positive macrophages that has been detected in transplant biopsies in 20 kidney transplant recipients who received allograft biopsy between January 2023 and June 2023. Results: A total of 20 patients (5 female and 15 male, 25% and 75% respectively) had a mean age of 39,90 ± 15,43 years has been included to our study.Mean duration from transplantation to biopsy date was 85,25 ±108,19 months.