Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde preoperatif sarkopeni değerlendirilmesi ve postoperatif sonuçları
Evaluation of preoperative sarcopenia and postoperative results in non-small cell lung cancer
- Tez No: 841732
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KUTLAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Sarkopeni; yaygın ve ilerleyici kas gücü ve kas kütlesi kaybı ile karakterize, yaşam kalitesini düşüren ve hatta ölüme sebep olabilen bir sendrom olarak tanımlanmaktadır. Sarkopeninin etyolojisinde çok fazla faktörün rol oynadığı bilinmektedir. Malignite varlığı sarkopeni gelişmesine zemin hazırlayan iyi bilinen faktörlerden biridir. Sarkopeni varlığının da mortalite için bağımsız bir risk faktörü olduğu ve postoperatif komplikasyonlar açısından daha yüksek risk ile ilişkili olduğu birçok çalışmada kanıtlanmıştır. Bu çalışmada akciğer kanseri sebebi ile opere edilen hastalarda sarkopeni varlığının postoperatif dönemde gelişen komplikasyonlara ve sağkalım üzerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi (AÜTF) Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı'nda Ocak 2012 - Aralık 2022 tarihleri arasında KHDAK tanısı ile opere edilen hastalar retrospektif olarak tarandı; radyolojik olarak görüntülerine ulaşılamayan, daha önce torakotomi öyküsü olan, neoadjuvan tedavi almış olan, daha önce malignite tanısı olan hastalar çalışma dışı bırakılarak çalışmaya 293 hasta dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, komorbiditeleri, solunum fonksiyon değerleri, ASA skorları, cerrahi yaklaşım, rezeksiyon tipi, postoperatif verileri ve sağkalım durumları analiz edildi. Hastaneye yatışlarındaki vücut kitle indeksleri ile preoperatif dönemde çekilen PET/BT görüntülerinin 3. lomber vertebra (L3) vertebra düzeyindeki psoas kas alanları kullanılarak hastaların psoas kas indeksleri hesaplandı. Sarkopeni teşhisi erkekler için 6,36 cm2/m2, kadınlar için 3,92 cm2/m2 eşik değerleri kullanılarak konuldu. Postoperatif dönemde görülen komplikasyonlar modifiye Clavien-Dindo kullanılarak derecelendirildi. Genel sağkalım, operasyon tarihinden herhangi bir sebepten hasta ölümünün gerçekleştiği tarihe kadar geçen süre; nükssüz (hastalıksız) sağkalım ise operasyon tarihinden nüks saptanan veya hasta son kontrol tarihine kadar geçen süre olarak tanımlandı. Çalışmaya alınan hastaların 223'ü (%76) erkek, 70'i (%24) kadındı. Ortanca yaş 62 olarak bulundu. Çalışmadaki 293 hastanın 199'unda (%68) sarkopeni saptandı, 94 (%32) hastada ise sarkopeni saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Sarcopenia is a syndrome characterized by widespread and progressive loss of muscle mass and muscle strength, which reduces the quality of life and may even cause death. Many known factors play a significant role in the etiology of sarcopenia. A malignancy is one of the most well-known factors predisposing to the development of sarcopenia. Sarcopenia presence has been proven in many studies as an independent risk factor for mortality and has also been associated with a higher risk of postoperative complications. This study aims to investigate the effect of sarcopenia on postoperative complications and survival in patients who were operated for lung cancer. Patients who were operated for the diagnosed NSCLC between January 2012 and December 2022 at Ankara University Faculty of Medicine (AÜTF) Department of Thoracic Surgery were scanned retrospectively. Patients who had no radiological images available, who had a previous thoracotomy history, who had received neoadjuvant treatment, or who had a previous diagnosis of any other malignancy were excluded from the study. Within those inclusion and exclusion criteria; 293 patients were included in the study. The demographic characteristics, comorbidities, respiratory function values, ASA scores, surgical approaches, resection types, postoperative data and survival status of the patients were analyzed. The psoas muscle indexes of the patients were calculated by using the body mass indexes at hospital admission and the psoas muscle areas at the level of the 3rd lumbar (L3) vertebra of the preoperative PET/CT images. Sarcopenia was diagnosed using threshold values of 6.36 cm2/m2 for men and 3.92 cm2/m2 for women. Complications observed in the postoperative period were graded by using modified Clavien-Dindo. Overall survival is the time from the date of operation to the date of patient death for any reason; Recurrence-free (disease-free) survival was defined as the time from the date of surgery until the date of recurrence or the patient's last follow-up date. Of the patients included in the study, 223 (76%) were men and 70 (24%) were women. The median age was 62. Sarcopenia was detected in 199 of 293 (68%) patients in the study, and sarcopenia was not detected in 94 (32%) patients.