Altın geri dönüş tahminlemesi: Önemli olaylar temelli değerlendirme
Gold returns prediction: Assesment based on major events
  1. Tez No: 841748
  2. Yazar: AHMET YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN EKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Ekonomik krizler, enflasyon, jeopolitik gerilimler, faiz oranları gibi önemli olaylar altının fiyatını ve getirisini önemli ölçüde etkileyebilmektedir. Bu çalışmada Türkiye'de meydana gelmiş beş önemli olayda altın getirisi tahminine odaklanılmıştır. Biri metin tabanlı, diğeri finansal veri olmak üzere iki veri seti üzerinde çalışma yapılmıştır. Finansal veriler üzerinde birçok algoritma test edilmiş ve çoğu metrikte Extra Trees Regressor'un en iyi sonuçları verdiği tespit edilmiştir. Metin tabanlı veri üzerinde duygu analizi ve konu modellemesi uygulanmıştır. Veriler üzerinde iki farklı modda (sayısal ve metin) çalışmak farklı bakış açıları sunmuştur. Altın getirilerini tahmin etmek için yalnızca duyarlılık analizinin kullanılması tavsiye edilmez. Altın getirilerine ilişkin daha kesin ve güvenilir bir tahmin üretmek için faiz oranları, enflasyon, jeopolitik kaygılar, arz ve talep gibi ek temel ve teknik unsurların da dikkate alınması gereklidir.
Özet (Çeviri)
Major events such as economic crises, inflation, geopolitical tensions, and interest rates can have a significant impact on the price and returns of gold. In this work, we focus on gold return prediction in five major events that occurred in Turkey. We work on two data, one of which is text-based and the other is financial data. In the financial part, many algorithms are tested and it is found that Extra Trees Regressor gives the best results in most metrics. In text-based part, we implement sentiment analysis and topic modelling. Working on data with two different modes (numeric and text) offers different perspectives. The use of sentiment analysis alone to forecast gold returns is not advised. To produce a more precise and trustworthy estimate of gold returns, additional fundamental and technical elements including interest rates, inflation, geopolitical concerns, and supply and demand should also be taken into account.