COVİD 19'un konaklama işletmelerindeki etkisi bağlamında yeni faaliyetler ve yeni trendler: Edremit Körfezi örneği
New activities and new trends in the context of the impact of COVID 19 on accommodation businesses: The example of Edremit Bay
- Tez No: 841793
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Değişen ve gelişen dünyamızda, Türkiye gibi önemli bir ülkenin bacasız sanayisi olarak görülen turizm sektörü ekonomimizin can damarlarından biridir. Bu noktadan hareketle 2020'de başlayan Covid 19 pandemisi tüm dünyayı sarmış ve birçok sektörde derin etkiler bırakmıştır. Turizm, insanların birbirleriyle etkileşimleri ile gelişen bir sektör olduğundan, bu krizden ciddi biçimde zarar görmüştür. Bu zararı en aza indirmek, etkilerini hafifletmek ve yine de sektörün gelişmesini sürdürmek amacı ile bu dönemde birçok önlem alınmıştır. Bu önlemlerin bir kısmı zamanla trend haline gelmiş, hem işletmelerin hem de turistlerin beklenti ve davranışlarında birtakım değişiklikler gerçekleşmiştir. Bu çalışmada Edremit Körfezi'nde bulunan 3, 4 ve 5 yıldızlı otellerin pandemi dönemi sırasında aldığı önlemleri, pandemi sonrasında yaptığı faaliyetleri, oluşan yeni trendleri gözlemlemek ve literatüre kazandırmak amaçlanmıştır. Araştırma sonucunda Covid 19 salgınından sonra otel ve konaklama işletmelerinde yeni faaliyetlerin uygulandığı ve yeni trendlerin oluştuğu, böylece sektörel gelişimlerin yaşandığı ve farkındalığın arttığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our changing and developing world, the tourism sector, which is seen as the smokeless industry of an important country like Turkey, is one of the lifeblood of our economy. Starting from this point, the Covid 19 pandemic, which started in 2020, has surrounded the whole world and left a deep impact on many sectors. Since tourism is a sector that develops through people's interactions with each other, it has been seriously damaged by this crisis. Many measures were taken during this period in order to minimize this damage, mitigate its effects and still continue the development of the sector. Some of these measures have become trends over time, and some changes have occurred in the expectations and behaviors of both businesses and tourists. In this study, it is aimed to observe the precautions taken by 3, 4 and 5 star hotels in Edremit Bay during the pandemic period, the activities carried out after the pandemic, and the new trends and to introduce them to the literature. As a result of the research, it was concluded that after the Covid 19 epidemic, new activities were implemented in hotel and accommodation businesses and new trends were formed, thus sectoral developments were experienced and awareness increased.