Phishing website detection based on a novel artificial intelligence technique
Yeni bir yapay zeka tekniğine dayalı oltalama web sitesi tespiti
  1. Tez No: 841825
  2. Yazar: KEMAL ERDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
İnternet kullanımının artması nedeniyle araştırmacılar siber suçların önlenmesine yönelik geniş çapta çalışmalar yapmaktadır. Siber suçlardan biri de oltalama web siteleridir. Siber suçlular giderek daha karmaşık taktikler uyguladıkça, bu tehditleri tespit etmek ve önlemek için yenilikçi yaklaşımlara olan ihtiyaç da artıyor. Bu tezde BGWO, BPSO ve BHHO için zamanla değişen aynalı S-şekilli transfer fonksiyonu uygulanmış ve önerilen modeller oltalama web sitesi veri seti üzerinde test edilmiştir. Önerilen modeller, oltalama web sitesi veri kümesinde umut verici sonuçlara sahiptir
Özet (Çeviri)
Due to the increasing use of Internet, researchers widely study to prevent cybercrimes. One of the cybercrimes is phishing websites. As cybercriminals employ increasingly sophisticated tactics, there is a growing need for innovative approaches to detect and prevent these threats. In this thesis, the time-varying mirrored S-shaped transfer function is applied for BGWO, BPSO, and BHHO, and the proposed models are performed on the phishing websites dataset. The proposed models have promising results on the phishing websites dataset