Güç sistemlerinde enerji kalitesi problemlerinin analizi ve kısa dönemli kestirimi
Analysis and short-term forecasting of energy quality problems in power systems
- Tez No: 841840
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT BERAT EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Teknolojinin ilerlemesiyle beraber yüklerin çeşitlenmesi, elektrik enerjisi kalitesinin bozulmasına neden olan çeşitli teçhizatların kullanıma girmesine yol açmıştır. Elektrik enerjisinin iletilmesi ve dağıtılmasında, enerjinin kesintisiz ve kaliteli bir şekilde son tüketiciye ulaşması amaçlanmaktadır. Kaliteli enerji kavramı ile enerjinin sabit frekanslı, sabit genlikli ve sinüzoidal yapıda olduğu anlatılmaktadır. Ancak sisteme bağlı çeşitli yükler nedeniyle talep edilen formda olması çoğunlukla mümkün olmamaktadır. Doğrusal olmayan sistem elemanları, harmonik olarak tanımlanan bozulmalara ve tüketiciye düşük kaliteli enerji ulaşmasına neden olur. Bu tez çalışmasında, elektrik güç sistemlerinde enerji kalitesi üzerinde olumsuz etkileri bulunan akım harmoniklerinin kestirimi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda öncelikle gerçek bir güç sistemini temsil edecek bir model tasarlanmıştır. Bu tasarım MATLAB/Simulink platformu kullanılarak yapılmıştır. Sistemden elde edilen harmonik verileri NARX modeli ile işlenerek kestirim yapılmış, analiz sonuçları kullanılarak çözüm önerileri sunulmuştur. Bu öneriler sayesinde, tespit edilen harmonik bozulma kademesine göre filtreleme ve düzenleme alt yapısı planlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
The diversification of loads with the advancement of technology has led to the introduction of various equipment that causes deterioration in the quality of electrical energy. In the transmission and distribution of electrical energy, it is aimed that the energy reaches the end consumer in an uninterrupted and high-quality manner. The concept of quality energy means that the energy has a constant frequency, constant amplitude and sinusoidal structure. However, due to various loads connected to the system, it is often not possible to be in the requested form. Non-linear system elements cause distortions defined as harmonics and low-quality energy reaching the consumer. In this thesis, it is aimed to forecast current harmonics which have negative effects on energy quality in electrical power systems. In this context, firstly, a model is designed to represent a real power system. This design was made using MATLAB/Simulink platform. The harmonic data obtained from the system are processed with the NARX model and the harmonics are estimated, and solution suggestions are presented using the analysis results. Thanks to these recommendations, filtering and regulation infrastructure can be planned according to the detected harmonic distortion level.