Laboratuvarda ve asfalt plentinde öğütülmüş araç lastiği modifikasyonunun hazırlama şartlarının karşılaştırılması
Comparison of preparation conditions of crumb rubber modification in laboratory and asphalt plant
  1. Tez No: 841841
  2. Yazar: ZÜLFÜ YETKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHA VURAL KÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bitümlü sıcak karışımlar, servis ömrü boyunca belirli trafik yükleri ve aşındırıcı çevre etkilerine maruz oldukları için sınırlı bir hizmet ömrü sunmaktadırlar. Bu hizmet ömrünün arttırılması için bitümün modifiye edilmesi işlemi, son yıllarda daha yaygın bir hale gelmiştir. Uzun vadede bakım ve onarım maliyetlerini düşürmesi, üstyapı kalınlığını azaltması ve daha az kaynak kullanımı gibi olumlu etkileri sayesinde öğütülmüş atık araç lastikleri (CR), bitümlü sıcak karışımlarda katkı olarak kullanılmaktadır. Oldukça elastik bir özelliğe sahip olan CR katkısı, geçmiş çalışmalarda farklı polimerlerle de kullanılmış ve bitümlü sıcak karışımlara etkisi incelenmiştir. Bitümlü sıcak karışımların hazırlanması işlemleri plent tesislerinde belirli prosedürler çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Karışımda kullanılacak olan bitüm, ısıtma, katkı ilavesi, karıştırma vb. birçok işleme uğramakta ve bu süreçler bitümün reolojik özellikleri üzerinde çeşitli etkiler oluşturmaktadır. Bitümde meydana gelen bu etkilerin laboratuvar şartlarındaki eşdeğerinin belirlenmesi ve buna uygun bir hazırlama prosedürünün tespitine, kaynakların ekonomik kullanımı ve optimum performans artışı açısından ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlara ek olarak bitümlü sıcak karışımların üretim sürecinin optimize edilmesi ve bu hazırlama şartlarının bitüm üzerindeki etkilerinin incelenmesi gerekmektedir. Bu yüksek lisans tez çalışmasında; CR katkılı bitümlü bağlayıcının karıştırma hızı ve süresi gibi faktörlerin çeşitli kombinasyonlarının bitüm üzerindeki etkileri incelenecek ve plent tesisinden alınan modifiye bitüm ile karşılaştırılması yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Bituminous hot mixtures have a limited service life due to the traffic loads and corrosive environmental influences they are subjected to during their service life. In recent years, the process of modifying bitumen to increase its service life has become increasingly common. The use of crumb rubber (CR) as an additive in bituminous hot mixtures has been shown to have positive effects, such as reduced maintenance and repair costs in the long term, a reduction in pavement thickness, and a decrease in resource use. CR, which is highly elastic, has been used in conjunction with different polymers in previous studies, and its effect on bituminous hot mixtures has been extensively investigated. The preparation of bituminous hot mixtures is carried out in asphalt plant facilities following specific procedures. The bitumen used in the mixture undergoes various processes, such as heating, additive addition, and mixing, which have a significant impact on its rheological properties. To ensure the economical use of resources and optimal performance improvement, it is essential to determine the equivalent effects of these processes on bitumen under laboratory conditions and to establish an appropriate preparation procedure. Additionally, it is crucial to optimize the production process of bituminous hot mixtures and to study the impact of these preparation conditions on the properties of bitumen. In this master's thesis, the effects of various combinations of factors, such as mixing speed and duration of crumb rubber (CR) blending on bituminous binder, will be investigated and compared with modified bitumen from the plant facility.