Susuz betonun mimari kullanım olanaklarının irdelenmesi
Investigating the architectural applications of waterless concrete
- Tez No: 841853
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK DİLHAN ALTINIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada içeriğinde su ve çimento bulundurmamasının yanı sıra fosil yakıt üretim süreçlerinde yan ürün olarak ortaya çıkan kükürtün bağlayıcı malzeme olarak kullanılması nedeniyle gelecekte önemli bir alternatif malzeme olması beklenen kükürtlü betonun ya da bir diğer adıyla susuz betonun sürdürülebilir mimarlık ilkeleri göz önünde bulundurarak mimari tasarımda kullanım potansiyelinin araştırması yapılmış ve bu bağlamda önerilerde bulunulmuştur. Çalışmada öncelikle susuz beton üzerine literatürde yer alan çalışmalar; malzemenin tarihçesi, içeriğinde yer alan malzemeler, üretim yöntemleri, özellikleri, kullanım alanları ve ülkemizdeki üretim potansiyeli incelenmiştir. Bu bölümün sonucunda malzemenin asit ve tuzlara karşı yüksek dayanım, hızlı priz alma, üretimde suya ve çimentoya ihtiyaç duymama, fiziksel ve kimyasal dayanım olarak geleneksel betona göre üstün olma gibi özellikleri görülmüş ve bu özellikler ele alınarak malzemenin potansiyeli görülmüştür. Takip eden bölümde susuz betonun sürdürülebilirliğe verebileceği katkıyı araştırmak adına, günümüzde en sık kullanılan yapı elemanlarından olan ve susuz betonun yerine bir alternatif olarak geçmesi hedeflenen portland çimentosu betonuyla karşılaştırmalar yapılmıştır. Bu karşılaştırmalarda sürdürülebilir mimarlık ilkeleri olan kaynakların yönetimi, yaşam döngüsü tasarımı ve yaşanabilir çevre sağlama yöntemleri ve altbaşlıkları üzerinden iki malzeme kıyaslanmıştır. İki malzemenin kıyaslanması sonucunda susuz betonun portland çimentosu betonuna kıyasla sürdürülebilir mimarlık prensipleri açısından kullanımının pek çok farklı başlıkta daha faydalı olacağı görülmüştür. Araştırmanın ana hedefi olan susuz betonun mimari tasarımda kullanım olanaklarının irdelendiği son bölümde, susuz beton, taşıyıcı sistem, servis sistemi ve yapı kabuğu sistemi olmak üzere yapıyı oluşturan üç sistemde kullanılan malzemelerin gereklilikleri üzerinden değerlendirilmiş, yapılan değerlendirmeler ışığında susuz betonun üç sistemde de başarılı bir şekilde kullanılabilirken, günümüzde kullanım olanakları açısından değerlendirildiğinde en mümkün olanının yapı kabuğu sistemi olduğu yapılan değerlendirmeler sonucunda görülmüştür. Son olarak sonuç ve öneriler bölümünde çalışmanın genel bir değerlendirmesi yapılmış, literatür taraması ve araştırma sırasında araştırmacının gözlemlediği, üzerine daha fazla çalışma yapılması gereken konular öneriler başlığı altında toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the potential use of sulfur concrete, also known as waterless concrete, as an alternative material with future significance has been investigated in the context of sustainable architectural principles. Sulfur concrete, which does not contain water and cement in its composition but utilizes sulfur, a byproduct of fossil fuel production processes, as a binding material, has been explored for its architectural design applications, and recommendations have been provided accordingly. In the study, initially, existing literature on waterless concrete has been reviewed, covering the material's history, constituent materials, production methods, properties, usage areas, and production potential in our country. As a result of this section, the material's potential has been recognized, taking into account its superior characteristics compared to conventional concrete, such as high resistance to acids and salts, rapid setting, no need for water and cement in production, and physical and chemical durability. In the following section, comparisons have been made between waterless concrete, which is aimed to replace Portland cement concrete, one of the most commonly used building materials today, in order to investigate the contribution it can make to sustainability. These comparisons have been conducted by assessing the two materials through the principles of sustainable architecture, including resource management, life cycle design, and methods and subcategories for creating a habitable environment. As a result of the comparison between the two materials, it has been observed that waterless concrete is more beneficial in various aspects from the perspective of sustainable architectural principles compared to Portland cement concrete. In the final section of the research, which explores the possibilities of using waterless concrete in architectural design, the material has been evaluated based on the requirements of materials used in the three systems that constitute a building, namely the structural system, service system, and building envelope system. In light of these assessments, it has been determined that waterless concrete can be successfully used in all three systems, but in terms of current usage possibilities, it is most feasible for the building envelope system, as indicated by the findings of the evaluations. Finally, in the conclusion and recommendations section, an overall assessment of the study has been conducted, encompassing a review of the literature and topics that the researcher observed during the literature review and research process, which require further investigation, have been compiled under the recommendations part.