The synergic influence of nanosilica and carbon nano tube on fresh and hardened properties of high volume fly ash self-compacting concretes
Yüksek oranda uçucu kül içeren kendiliğinden yerleşen betonların taze ve sertleşmiş özelliklerine nano silika ve karbon nano tüplerin etkisi
  1. Tez No: 415301
  2. Yazar: VAHID JALİLZADİANNASL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR CÜNEYT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Nano silika (NS), karbon nano tüp (CNT) ve uçucu kül (FA) ün ayrık, ikili ya da üçlü kompozisyonlar halinde kendiliğinden yerleşen betonların (SCC) taze ve sertleşmiş özelliklerine etkisi bu çalışma kapsamında araştırılmıştır. Mevcut çalışmaların ışığında oran ve seviyeleri belirlenen bu katkılar çimentodan eksiltme yapmak suretiyle kullanılmıştır. Bu çalışmada, sekiz karışım grubu iki FA lü ve FA süz kategorilere bölünmüş ve her kategoride bir referans grubunu yanı sıra üç ayrı gurup yer almıştır. Bunlardan ikisi yalnız NS ya da CNT içerirken, üçüncü grup NS ve CNT lerin birlikte olduğu karışımları kapsamıştır. Geçmişte yapılan çeşitli araştırmalara dayanarak en uygun yüzdeler NS, CNT ve FA için, sırasıyla %2, %0.08, ve %40 olarak belirlenmiştir. SCC karışımların taze özellikleri Slump-flow, V-Funnel ve L-Box deneyleri ile, sertleşmiş özellikleri ise, tek eksenli basınç ve eğilme deneyleri ile elde edilmiştir. Super akışkanlaştırıcı ve su çimento oranının sabit tutulduğu karışımlarda, NS yüksek su ihtiyacına sebep olması sebebiyle, taze betonun işlenebilme özelliklerini kötü yönde etkilemiştir. Ancak, FA lü karışımlarda, NS işlenebilirlik özelliklerini anlamlı bir biçimde geliştirmiştir. %40 FA katılması durumunda şahit numunelere göre terleme ve ayrışma etkileri kaybolurken, bu katkıların yalnız ikili etkileri ele alındığında, CNT tüm durumlarda umut verici bir tesir sergilemiştir. Yüksek puzolanik reaktivitesinden dolayı, NS, SCC un hidratasyonunu hızlandırmış ve ikinci kategoride yüksek FA oranından kaynaklanan hidratasyondaki yavaşlamayı telafi etmiştir. CNT ün hidratasyonu dengeleyen etkisi FA içeren karışımlarda öne çıkmıştır. NS nın eğilme tokluk endeksleri üzerine, daha güçlü bir ara yüzey geçiş bölgesi ITZ ve daha iyi bir mikro yapı sağladığı, CNT ün tokluk endeksini %20 mertebesinde artırdığı görülmüştür. Sonuç olarak, yapılan deneysel çalışmalar neticesinde, %2 NS, %0.02 CNT ve %40 FA içeren karışımların ele alınan teknik özellikler itibariyle en iyi SCC karışımı olduğu anlaşılmıştır. Elde edilen bütün teknik faydaların yanında, NS ve CNT ile desteklenmiş yüksek oranda FA kullanımı ile hem çevre dostu hem de mekanik açıdan gelişmiş özelliklerde betonlar imal edilebilmiştir. Ayrıca, CNT kullanımı ile enerji yutma kapasitesi daha yüksek, sünek betonların üretimi mümkün olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the influence of nano silica (NS), carbon nano tube (CNT) and fly ash (FA) as solo, binary or ternary compositions on fresh and hardened properties of self-compacting concretes were investigated. All this material replaced with the portion of the cement at special replacement levels derived from available works. For the purpose of this investigation, the eight groups of mixes categorized into two categories with and without FA so that each category possessed a reference group and three other groups with only NS, CNT or both of them. On the basis of different previous works, the optimum substitution percentages selected 2%. 0.08% and 40% for NS, CNT and FA, respectively. The investigated fresh properties were Slump-Flow, V-Funnel and L-Box tests. On the other hand, Compressive Strength and Flexural Toughness test studied and compared as hardened properties of SCC. Test results illustrated that NS worsened the fresh state properties due to its higher water demand since the super plasticizer (SP) proportion and w/c ratio kept constant for all mix groups. Nonetheless, in presence of FA, NS improved these properties significantly and removed segregation and bleeding effects of 40% FA. While just the binary influence of these materials was remarkably improving, CNT showed a promising influence in all cases. According to its high reactivity, NS accelerated hydration of SCC and compensated the retardation caused by high volume of FA in second category whereas the balancing effect of CNT on mixtures including FA was interesting. Although NS demonstrated its role in improving flexural toughness indices by providing stronger interfacial transition zone (ITZ) and better microstructure for SCC, CNT give a 20% increase to toughness indices of SCC. Finally, resulting from empirical tests, the mix with 2% NS, 0.02% CNT and 40% FA can be considered as the best SCC mix due to discussed specifications. Besides all convenient fresh properties, by support of NS and CNT, the inclusion of high volume of FA led to sustainable construction and production of a more environment friendly concrete with improved mechanical properties. Moreover, CNT resulted in more ductile concrete with higher energy absorbing capacity.