Adli oto boya örneklerinin indüktif eşleşmiş plazma-kütle spektrometresi (ICP-MS) ve Fourier dönüşümlü kızıl ötesi spektrometresi (FTIR) ile karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of forensic auto paint samples by inductively coupled plasma-mass spectrometry (ICP-MS) and Fourier transform infrared spectrometry (FTIR)
- Tez No: 841888
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER AÇIKKOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Oto boyaları Adli bilimler alanında çok önemli bir yer tutmaktadır. Olay yerinden elde edilen oto boyaları güçlü bir delil niteliğindedir. Türkiye'de oto boyaları henüz adli uygulamada güçlü bir delil vasıtası olarak kabul edilmemiştir. Fourier Dönüşümlü Kızıl Ötesi Spektrometresi (FTIR) ve İndüktif Eşleşmiş Plazma- Kütle Spektrometresi (ICP-MS) sistemleri, oto boyalarının analizinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu iki yöntem oto boyaların adli incelemesinde önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmanın amacı, oto boya firmalarının ülkemizde üretmekte oldukları oto boya örneklerinin ICP-MS ve FTIR teknikleri ile inorganik ve organik profillerini çıkararak her iki tekniğin de ayrım gücünü değerlendirmek ve bu sonuçların adli amaçlı bir veri tabanı oluşturulmasında kullanılabilir olduğunu göstermektir. Bu amaçla, İstanbul'daki oto sanayi sitelerinden toplanan 75 farklı otomobilden alınan boya örnekleri FTIR ve ICP-MS yöntemleri ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, istatistik yöntemlerle değerlendirilmiştir. Boya örneklerinin renkleri içinde sınıflandırılmaları, Beyazlarda %74, füme gruplarda %100, gri gruplarda %54,5, siyah (metalik) gruplarda %54,5 ve siyah gruplarda %30 oranında doğru şekilde gerçekleştirilmiştir. Çalışmamız, otomobille işlenen suçlarda, oto boya delillerinin, adli bilimler açısından, olayın çözümündeki önemini ortaya koymuş ve bu konuda veri tabanı oluşturulmasına bir adım oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Auto paints have a very important place in the field of forensic sciences. Auto paints obtained from the crime scene are strong evidence. Auto paints have not yet been accepted as a strong evidence tool in forensic practice in Turkey. Fourier Transform Infrared Spectrometer (FTIR) and Inductively Coupled Plasma-Mass Spectrometer (ICP-MS) systems are widely used in the analysis of auto paints. These two methods have an important place in the forensic examination of auto paints. The aim of this study is to evaluate the discrimination power of both techniques by extracting the inorganic and organic profiles of the auto paint samples produced by the auto paint companies in our country with ICP-MS and FTIR techniques and to show that these results can be used in the creation of a database for forensic purposes. For this purpose, paint samples taken from 75 different automobiles collected from auto industry sites in Istanbul were analyzed by FTIR and ICP-MS methods. Analysis results were evaluated by statistical methods. The classification of the paint samples in colors was carried out correctly at a rate of 74% in whites, 100% in smoked groups, 54.5% in gray groups, 54.5% in black (metallic) groups and 30% in black groups. Our study has revealed the importance of auto paint evidence in the investigation of criminal cases committed by automobiles and constituted a step towards the creation of a database in this regard.