Sağlık hukukunda kişisel verilerin korunması
Protection of personal data in health law
- Tez No: 841889
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ARBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın konusunu“Sağlık Hukukunda Kişisel Verilerin Korunması”oluşturmaktadır. Kişisel sağlık verileri, veri sahibinin sağlık ve hastalık durumu ile ilgili her türlü veriyi kapsamaktadır. Hassas nitelikte olan kişisel sağlık verilerinin korunmasına ise kanun koyucu tarafından özel önem gösterilmiş ve ayrıntılı düzenlemeler yapılmıştır. Kişisel sağlık verilerinin hukuka aykırı işlenmesi halinde kişinin başvurabileceği hukuki yollar da gerek genel gerek özel hükümler ile detaylı biçimde düzenlenmiştir. Bu nedenle çalışmamızda öncelikle kişisel verilerin ve kişisel sağlık verilerinin tanımları yapılmış, kişisel verilerin korunmasına ilişkin ulusal ve uluslararası düzenlemeler ile kişisel verilerin korunması hukukunun tarihçesine yer verilmiştir. Böylece kişisel verilerin ve bu bağlamda kişisel sağlık verilerinin zaman içerisinde artan öneminin altı çizilmiştir. Zira günümüzde artan teknolojik imkanlar, hem kişisel verilerin kıymetini artırmış hem de hukuka aykırı biçimde işlenmesini kolaylaştırmıştır. Akabinde kişisel sağlık verilerinin işlenmesinin şartları, işleme esnasında uyulması gereken ilkeler, hukuka uygunluk nedenleri açıklanmıştır. Son olarak kişisel sağlık verileri hukuka aykırı biçimde işlenen kişinin başvurabileceği hukuki yollar incelenmiştir. Çalışmamız esnasında birçok yüksek yargı kararına, uluslararası yargı mekanizmalarının kararlarına ve Kurul kararlarına atıflar yapılarak uygulamaya yönelik bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is“Protection of Personal Data in Health Law”. Personal health data includes all kinds of data related to the health and illness of the data owner. Special attention has been paid by the legislator to the protection of sensitive personal health data and detailed regulations have been made. The legal remedies that a person can apply in case of unlawful processing of personal health data are regulated in detail with both general and special provisions. For this reason, in our study, first of all, definitions of personal data and personal health data are made, and national and international regulations on the protection of personal data and the history of personal data protection law are included. Thus, the increasing importance of personal data and, in this context, personal health data over time has been underlined. Because, today's increasing technological possibilities have both increased the value of personal data and facilitated their illegal processing. Subsequently, the conditions for the processing of personal health data, the principles to be followed during processing, and the reasons for compliance with the law are explained. Finally, the legal ways that the person whose personal health data is processed unlawfully can apply has been examined.