Gençlerin serbest zamanlarını değerlendirmelerinde sosyal medyanın etkisi: Düzce Üniversitesi örneği
The effect of social media on young people's leisure time utilization: The case of Duzce University
  1. Tez No: 841918
  2. Yazar: FATMA İREM ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversiteli gençlerin serbest zamanlarını nasıl değerlendirdiğini öğrenmek ve sosyal medya kullanımlarının, serbest zamanlarını değerlendirmede etkisinin olup olmadığını anlamaktır. Araştırmada, tesadüfi örneklem ile belirlenen 506 üniversite öğrencisine, serbest zamanı değerlendirme durumlarını ve sosyal medya kullanımlarını ölçmek için oluşturulan anket formu uygulanmıştır. Anketlerin cevapları SPSS veri programına girilmiş, çeşitli değişkenler karşılaştırılmış ve Ki-kare analizi yapılarak sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırmada, gençlerin çoğunluğunun (%33,7) günde 6 saat ve üzeri serbest zamana sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Üniversiteli gençlerin serbest zamanlarında en çok internette vakit geçirdiği ve müzik dinlediği; genç kadınların daha çok dizi-film izlediği, sinema ve tiyatroya gittiği ve kitap-dergi okuduğu; genç erkeklerin ise daha çok bilgisayar ve telefonda oyun oynadığı, bireysel ya da takım sporları yaptığı sonucuna ulaşılmıştır. Gençler, serbest zaman etkinliklerine katılmamalarının en önemli nedeni olarak bulundukları şehirde imkân olmaması ve maddi yetersizlik olduğunu belirtmişlerdir ve bu sonuçlarda gençlerin ailelerinin ekonomik durumlarının da etkisi olduğu gözlenmiştir. Maddi durumu düşük gençler, maddi yetersizlik nedeniyle serbest zaman etkinliklerine katılmazken, maddi durumu yüksek gençler bulundukları şehirde imkân olmaması nedeniyle serbest zaman etkinliklerine katılmadıklarını belirtmiştir. Üniversiteli gençlerin çoğunluğu (%39,7) günde 3-4 saat sosyal medya kullandıklarını belirtmiştir. Gençlerin en sık kullandığı ilk üç sosyal medya platformu Whatsapp, Instagram ve Youtube olmuştur. Genç kadınların, genç erkeklere göre çeşitli sosyal medya platformlarını daha sık kullandığı sonucuna ulaşılmıştır. Genç kadınların sosyal medyada arkadaş edinmeyi güvenli bulmadığı, genç erkeklerin ise sosyal medya üzerinden arkadaş edinme fikrine sıcak baktığı gözlenmiştir. Üniversiteli gençler, sosyal medyayı daha çok eğlenmek, rahatlamak ve serbest zamanlarını değerlendirmek için kullandıklarını ve sosyal medyanın kendileri için bir alışkanlık olduğunu belirtmişlerdir. Araştırmada, üniversiteli gençlerin genel olarak serbest zamanlarının çoğunu sosyal medya platformlarında ve dijital ortamlarda geçirdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to learn how university students spend their free time and to understand whether their use of social media has an effect on their leisure time. In the research, a questionnaire form was applied to 506 university students determined by random sampling, to measure their leisure time and social media usage. The answers of the questionnaires were entered into the SPSS data program, various variables were compared and the results were obtained by performing chi-square analysis. In the research, it was concluded that the majority of the young people (33.7%) had 6 hours or more free time per day. University students spend most of their free time on the Internet and listen to music; young women mostly watch TV series and movies, go to the cinema and theater and read books and magazines; On the other hand, it was concluded that young men mostly play games on the computer and phone, and do individual or team sports. Young people stated that the most important reason for not participating in leisure activities was the lack of opportunities and financial inadequacy in their city, and it was observed that the economic status of the young people's families also had an effect on these results. Young people with low financial situation did not participate in leisure time activities due to financial inadequacy, while young people with high financial situation stated that they did not participate in leisure activities due to lack of opportunities in their city. Most of the university students (39.7%) stated that they use social media for 3-4 hours a day. The three most frequently used social media platforms by young people are Whatsapp, Instagram and Youtube. It was concluded that young women use various social media platforms more frequently than young men. It has been observed that young women do not find it safe to make friends on social media, while young men are warmly attracted to the idea of making friends on social media. University students stated that they use social media more to have fun, relax and spend their leisure time, and that social media is a habit for them. In the research, it was concluded that university students generally spend most of their leisure time on social media platforms and digital environments.