Behçet hastalarında üveit geçiren ve geçirmeyen gruplarda serum tıe-2, anjiyopoietin-1, anjiyopoietin-2, ephrinB2, ephrinB4 ve endocan düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum Tie-2, angiopoietin-1, angiopoietin-2, ephrinB2, ephrinB4 and endocan levels in behçet disease patients with or without uveitis
  1. Tez No: 842006
  2. Yazar: BETÜL GÖKÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÇİNİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışma üveit geçiren ve geçirmeyen Behçet hastalarında ve kontrol grubunda serum Anjiyopoietin-1, Anjiyopoietin-2, Tie-2, EphrinB2, EphrinB4 ve Endocan düzeylerini incelemek ve patofizyolojideki etkinlikleri ile klinik önemlerini araştırmayı amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Atatürk Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'na başvuran 29 aktif üveiti olan Behçet hastası ve 31 oküler tutulumu olmayan Behçet hastası çalışmaya dahil edildi. Sistemik hastalığı olmayan 30 sağlıklı birey kontrol grubu olarak alındı. Hastalardan alınan venöz kan örneklerinde Anjiyopoietin-1, Anjiyopoietin-2, Tie-2, EphrinB2, EphrinB4 ve Endocan seviyeleri analiz edilerek karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the serum Angiopoietin-1, Angiopoietin-2, Tie-2, EphrinB2, EphrinB4 and Endocan levels in Behçet disease patients with and without uveitis and in the healthy control group, and to investigate their effectiveness and clinical significance in the pathophysiology of the ocular involvement in Behcet disease. Material and Method: 29 Behçet disease patients with active uveitis and 31 Behçet disease patients without ocular involvement who visited to Atatürk University Ophthalmology Department were included in the study. 30 healthy individuals without systemic diseases were included as the control group. Angiopoietin-1, Angiopoietin-2, Tie-2, EphrinB2, EphrinB4 and Endocan levels in venous blood samples taken from the patients were analyzed and compared between the gorups.