Akarçay Havzası (Afyon) hidrojeolojik coğrafi bilgi sistemi
Hydrogeological geographic information system of Akarçay basin (Afyon)
  1. Tez No: 84211
  2. Yazar: FATİH ÇAKMAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR BAYARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Coğrafi Bilgi Sistemi“CBS”(Geographic Information System“GIS”), coğrafi bazlı verilerin toplanması, bilgisayar ortamında depolanması, analizi, yönetimi ve raporlanmasını sağlayan donanım, yazılım ve personel bileşenlerinin bütünüdür. Özellikle DSİ, MTA gibi doğal kaynakların değerlendirilmesine yönelik olarak çalışan kurumlarda, uzun yıllar boyunca elde edilmiş bulunan dev boyutlardaki ve dağınık durumdaki veri yığınlarının bir araya toplanması, güncelliğinin sağlanması, standart ve tutarlı bir bilgi erişim yapısının kurulması, bilgiye ulaşım ve paylaşımın kolaylaştırılması, gün geçtikçe artan bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma kapsamında, hidrojeolojik araştırmalar yapan kurumlarda CBS'nin hayata geçirilebilmesinde temel olacak yaklaşımlar ve yöntemler tanımlanarak, uygun yazılım, donanım, personel bileşenleri belirlenmiştir. Çalışma kapsamında Akarçay (Afyon) Havzası için kullanılacak veri tipleri, bunların depolanma ve erişim ortamları, kullanılacak bilgisayar donanım ve yazılımları belirlenerek, bir hidrojeolojik CBS pilot uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, yazılan bilgisayar programlan ve kullanılan GIS yazılımları ile, uygulama alanında önceden yapılmış çalışmalardan elde edilen haritalar (topoğrafik, jeolojik, hidrojeolojik vb.), rapor ve dokümanlar ile tablolar halindeki su noktalarına ait çok amaçlı veriler, sistemle bütünleştirilmiştir. Bu sistem için oluşturulan veritabanındaki grafik ve grafik olmayan tüm verilere kolay ve hızlı erişimin sağlanması amacı ile, sorgulanan veriye çok kullanıcılı bir yerel bilgisayar ağı üzerinden ulaşılabilmesine olanak veren bir WEB sitesi uygulaması geliştirilmiştir. Ayrıca, su noktalarına ait sayısal, sözel bilgilerin sorgulama ve raporlama işlemlerinin yapılabildiği, kullanıcılara tanımlanan haklara göre veri girişi, silme, düzeltme gibi işlevlerin kullanılabildiği bir ilişkisel veritabanı yönetimi bilgisayar programı yazılmıştır. Bu çalışmaların sonucunda oluşturulan Akarçay (Afyon) havzası hidrojeolojik CBS uygulaması ile, ilgili idari ve teknik kadroların CBS'nin hidrojeolojideki potansiyel kullanım alanları ile tanıştırılması hedeflenmiştir. Bu uygulama üzerinde ilgili kadroların edinecekleri deneyimle, Türkiye genelinde oluşturulması planlanan daha geniş ölçekli bir CBS uygulamasında karşılaşılması olası sorunların da önceden öngörülebileceği ve çözümlenebileceği düşünülmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Akarçay Havzası Hidrojeolojik Coğrafi Bilgi Sistemi İlişkisel Veritabanı Yönetimi Veri Girişi, Sorgulama, Raporlama
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Geographic Information System“GIS”is an integrated form of the components such as, hardware, software and user who is capable in acquisition, storing, analysing, managing and reporting geographically based data in a computerized system. An immense amount of scattered data have been collected by the institutions such as, DSI (General Directorate of State Hydraulic Works) and MTA (General Directorate of Mineral Resources Research and Exploration) which are in charge of the evaluation of natural resources. It is now, ever increasing need of these institutions to organize, to update and to construct an internally concordant and standard data structure in order to ease the access and share of the available data. Within the scope of this study, approaches and methods to be used as a basis to establish a GIS in the hydrogeology oriented institutes and proper personnel, software and hardware components have been determined. A hydrogeological pilot geographical information system application, comprising of various data types, computer codes and hardware components, has been developed for the Akarçay (Afyon) basin. For this purpose, to provide an easy and quick access to the graphical and non-graphical data contained in data base created for this system, a WEB application allowing data access in a multi-user medium has been developed. A data base management computer code which allows for data input, erase and correct according to user attributes, has also been written to enable users to query and report for verbal and numerical data. The hydrogeological geographic information system application constituted eventually for the Akarçay (Afyon) basin is believed to serve to get acquainted the administrative and technical staff of related organizations with the potential use of GIS. Potential troubles that may come out in development of a nation-wide hydrogeological geographic information system could be anticipated well beforehand with the experience to be gained on this present application. KEYWORDS: Akarçay Basin Hydrogeological Geographic Information System Relational Database Management Data Entry, Query, Report