Analysis of natural circulation experiment with vver440 geometry by using relap5/mod3.2 system code
Vver440 geometrisinde doğal taşınım deneyinin reap5/mod3.2 sistem koduyla incelenmesi
  1. Tez No: 84210
  2. Yazar: GAZMEND BULAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KADİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Mühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
IV Özet Bu çalışmanın amacı, WER440 reaktörünün ölçekli modeli olarak inşa edilen PACTEL test düzeneğinde, doğal taşınım davranışını incelemektir. Bu nedenle, öncelikle, PACTEL'in gelişmiş termalhidrolik kod olan RELAP5/ MOD3.2' de modeli yapılmıştır. Daha sonra, deney düzeneği üzerinde Fin landiyalılar tarafından yapılan ISP33 problemi bu modele uygulanmıştır. Elde edilen kod sonuçlarıyla, deneysel sonuçlar karşılaştırılmış ve RELAP kodunun modellemeyi doğru yapıp yapmadığı incelenmiştir. WER440 geometrisi olan PACTEL'de, doğal taşınım çeşitli fazlarda incelenmiş ve WER440'lara has özelliklerden biri olan, sıcak su borusu tıkanması olayı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
m Abstract The goal of this study is to examine the natural circulation behaviour of PACTEL, a scaled model of VVER440. The PACTEL facility is first modeled by using the advanced thermalhydraulics code RELAP5/MOD 3.2. Then, the International Standart Problem 33, ISP33, studied by Finnish Groups on the experimental setup is applied to this model. The results obtained from RELAP code are then compared with experimental results, and the performance of the code application to the model is tested. Natural circulation in the WER440 geometry, which is PACTEL, is evaluated in various phases and hot leg sealing event, one unique feature to VVER440's is observed.