Endotrakeal aspirasyon işlemi sırasında anne sütü kokusunun yenidoğanın ağrı ve stres düzeyine etkisi
The effect of breast milk smell on the pain and stress level of thenewborn during the endotracheal aspiration procedure
  1. Tez No: 842112
  2. Yazar: BÜŞRA DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU SARIALİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Endotrakeal Aspirasyon İşlemi Sırasında Anne Sütü Kokusunun Yenidoğanın Ağrı ve Stres Düzeyine Etkisi Amaç: Endotrakeal aspirasyon işlemi sırasında anne sütü kokusunun yenidoğanın ağrı ve stres düzeyine etkisini belirlemektir. Materyal ve Metot: Araştırma Mart-Aralık 2023 tarihleri arasında Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde randomize kontrollü deneysel olarak yapıldı. Araştırmanın evreni, Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde mekanik ventilasyon tedavisi alan 0-28 gün arasındaki yenidoğanları kapsamaktadır. Veri toplama süresi boyunca araştırmaya dahil edilme kriterlerini taşıyan tüm yenidoğanlar çalışmaya dahil edildi. Araştırma 44 deney ve 44 kontrol grubu olmak üzere 88 yenidoğan ile tamamlandı. Araştırma verilerinin toplanmasında, Yenidoğanı Tanıtıcı Bilgi Formu, ALPS Neo Yenidoğan Ağrı ve Stres Değerlendirme Ölçeği ve Takip Formu kullanıldı. Araştırmada girişim aracı olarak anne sütü kokusu işlem sırası kullanıldı. Araştırmada etik ilkelere uyuldu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to determine the effect of breast milk odor on the newborn's pain and stress level during the endotracheal aspiration process. Material and Method: The research was conducted as a randomized controlled experimental study in Şanlıurfa Training and Research Hospital Neonatal Intensive Care Unit between March and December 2023. The population of the research includes newborns aged 0-28 days who receive mechanical ventilation treatment in the Neonatal Intensive Care Unit of Şanlıurfa Training and Research Hospital. During the data collection period, all newborn who met the inclusion criteria were included in the study. The research was completed with 88 newborn, 44 in the experimental group and 44 in the control group. Newborn Introductory Information Form, ALPS Neo Newborn Pain and Stress Assessment Scale and Follow-up Form were used to collect research data. The breast milk odor was used as an intervention tool in the study. Ethical principles were followed in the research.