Doğum eylemi sırasında kullanılan sentetik oksitosinin maternal bağlanma ve emzirme tutumu ile ilişkisi
The relationship of synthetic oxytocin used in labor with maternal attachment and breastfeeding attitude'
  1. Tez No: 842111
  2. Yazar: SEHER YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBAHTİYAR DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma, doğum eylemi sırasında kullanılan sentetik oksitosinin maternal bağlanma ve emzirme tutumu ile ilişkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı tipte olan araştırma, Tokat merkezinde yer alan Tokat Devlet Hastanesi ve Tokat Turhal ilçesinde yer alan Turhal Devlet Hastanesi Doğum Sonu Servisi'nde gerçekleştirilmiştir. Güç analizi kullanılarak hesaplanan örneklemi sentetik oksitosin uygulanan grup: 226, sentetik oksitosin uygulanmayan grup: 226 kadın olmak üzere 452 kadın oluşturmuştur. Araştırmanın verileri araştırmacılar tarafından literatür bilgisi doğrultusunda oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu (Ek 1)”,“Emzirme Tutumu Ölçeği (Ek 2)”ve“Doğum Sonrası Bağlanma Ölçeği (Ek 3)”kullanılarak toplanmıştır. Araştırma kriterlerine uyan (tekil gebelik olma, çalışmaya katılmaya gönüllü olma vb.) kadınlara yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak formlar, lohusanın bulunduğu oda içerisinde lohusa veya araştırmacı tarafından doldurulmuştur. Çalışmadan elde edilen verilerin değerlendirilmesinde bağımsız gruplarda t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Ki-kare testi, Pearson korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde istatistiksel anlamlılık 0,05 önem düzeyinde incelenmiş olup SPSS 23 versiyonundan yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, sentetik oksitosin alan gruptaki kadınların almayanlara göre doğum sonu maternal bağlanma ölçek toplam puan ortalaması daha yüksek (50,00±31,31), emzirmeye ilişkin tutum ölçek puanı ise daha düşük olarak bulunmuştur (80,89±19,27).
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the relationship of synthetic oxytocin used during labor with maternal attachment and breastfeeding attitude. The descriptive type of research was carried out in Tokat State Hospital located in the center of Tokat and Turhal State Hospital Postpartum Service located in Tokat Turhal district. The sample calculated using power analysis consists of 452 women, including 226 in the synthetic oxytocin group and 226 in the non-synthetic oxytocin group. The data of the study were collected by using the“Personal Information Form (Annex I)”created by the researchers in line with the literature,“Breastfeeding Attitude Scale (Annex 2)”and“Postpartum Attachment Scale (Annex 3)”. The forms were filled by the postpartum woman or the researcher in the room where the postpartum woman was present, using the face-to-face interview technique for the women who met the research criteria (being a singular pregnancy, volunteering to participate in the study, etc.). T-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Chisquare test, Pearson correlation coefficient were used in independent groups in the evaluation of the data obtained from the study. In the evaluation of the data, statistical significance was examined at the 0.05 significance level, and SPSS version 23 was used. According to the results obtained from the study, the postpartum maternal attachment scale total mean score of the women in the group who received synthetic oxytocin was found to be higher (50.00±31.31), and the attitude scale score towards breastfeeding was lower (80.89±89). 19,27).