Bakteriyemi ve kontaminasyon ayrımında kan kültürü üreme sinyal süresinin klinik veriler eşliğinde değerlendirilmesi
Evaluation of time to positivity of blood culture on the differentiation of bacteremia and contamination accompanied by clinical data
- Tez No: 842114
- Danışmanlar: PROF. DR. RABİA GÖNÜL SEZER YAMANEL, UZMAN MERVE İŞERİ NEPESOV
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bakteriyemi çocuk hastalarda önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Bakteriyemi tanısının gecikmeden koyulması ve uygun tedavinin başlanması önemlidir. Klinik bulguların özgün olmaması ve kan kültürü için bekleme süresinin olması erken tanıyı güçleştirmektedir. Çalışmanın amacı sinyal gelme süresinin bakteriyemi ve kontaminasyon ayrımındaki eşik değerinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, 2021 Ocak-2023 Eylül tarihleri arasında çocuk servisleri ve çocuk yoğun bakım ünitesinde yatan ve kan kültüründen sinyal bildirilen 1 ay-18 yaş arası hastalar dahil edildi. Ad, protokol numarası, yattığı servis, yatış tanısı, komorbidite, yatış gün sayısı, kateter varlığı, C- reaktif protein (CRP), beyaz küre, mutlak nötrofil sayısı, mutlak lenfosit sayısı, hemoglobin, hematokrit, sodyum, albümin, alanin aminotransferaz (ALT), aspartat aminotransferaz (AST), ateş, ateşli gün sayısı, nabız verilerine hastane bilgi sistemleri üzerinden ulaşıldı. Kan kültüründe üreyen mikroorganizmanın patojen mi kontaminan mı olduğuna laboratuvar ve klinik bulgular değerlendirilerek servis doktoru ve çocuk enfeksiyon hastalıkları uzmanının ortak görüşüyle karar verildi. Kan kültürlerinin alındığı saat ve cihazın (BACT/ALERT 3D) sinyali verdiği saat mikrobiyoloji laboratuvarında bulunan cihazın hafızasından aktarıldı. Bulgular: Doksan iki kan kültürünün dahil edildiği çalışmamızda bakteriyemi olarak bildirilen kültürlerin %87,8'i ilk 24 saat içerisinde pozitifleşti. Bakteriyemi ve kontaminasyon ayrımında anlamlı fark elde edilen sinyal gelme süresi 17,4 saat (1045 dakika)'ti.
Özet (Çeviri)
Objectives: Bacteremia is an important cause of morbidity and mortality in pediatric patients. It is important to diagnose bacteremia without delay and initiate appropriate treatment. Early diagnosis is difficult because of the non-specific clinical findings and the waiting time for blood culture. This study aimed to investigate the cut-off values of the time to positivity of blood culture, in differentiation of bacteremia from contamination. Materials and Methods: Patients with a signal from blood culture between the ages of 1 month-18 years, hospitalized between January 2021 and September 2023 in the pediatrics clinics and pediatric intensive care unit at University of Health Sciences, Zeynep Kâmil Maternity and Childrens Diseases Training and Research Hospital were included. Name, protocol number, ward, hospitalization diagnosis, comorbidity, number of days of hospitalization, presence of catheter, source of infection, Creactive protein (CRP), white blood cell count, absolute neutrophil count, absolute lymphocyte count, hemoglobin, hematocrit, sodium, albumin, alanine aminotransferase (ALT), aspartate aminotransferase (AST), fever, number of febrile days, pulse rate data were accessed via hospital Health Information System. Whether the microorganism grown in the blood culture was pathogenic or contaminant was decided by the opinion of the clinic physician and pediatric infectious diseases specialist by evaluating the laboratory and clinical findings. The time when blood cultures were taken and the time when the device (BACT/ALERT 3D) gave a signal were transferred from the memory of the device in the microbiology laboratory. Results: In our study 92 blood cultures, which 87,8% of the cultures reported as bacteremia were positive within the first 24 hours. The time to positivity that is significantly different between bacteremia and contamination was 17.4 hours (1045 minutes).